banner39

Suudi din adamları kabirleri kapatma telaşında

Suudi Arabistanlı din adamları, elde kalan son tarihi mekanlar olan kabirleri ve mescidleri kapama derdine düştü.

Arşiv 07.01.2009, 22:06 08.01.2009, 10:18
Suudi din adamları kabirleri kapatma telaşında


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan'da İyiliği Emretme ve Kötülükten Alıkoyma Kurumu, şirk ve bidate neden olduğu gerekçesiyle 6 mekânın ortadan kaldırılmasını istedi.

İyiliği Emretme ve Kötülükten Alıkoyma Kurumu'nun ortadan kaldırılmasını istediği mekanlar arasında Medine'de Efendimiz (sas) annesinin kabri, Cidde'de Havva Anamız kabri olarak bilinen mekan, Mekke'de Meymune ve Cennet-i Mualla'daki sahabe kabirleri ile Curane Mescidi yakınlarındaki kuyu ve Mina'da Biat mescidi bulunuyor.

Müessesenin Mekke-i Mükerreme sorumlusu Şeyh Ahmed El Hamidi, hac veya umre için bölgeye gelen ziyaretçilerin, bu mekânlarda teberrük gibi bazı şirk ve bidat amellerde bulunduğunu savunuyor. Vehhabi olan Suudi yönetimine göre, mezarlara hürmet edilmesi, bidat olarak kabul ediliyor.

Şeyh Ahmed El Hamidi, bu nedenle hac mevsimlerinde, bu mekanların tamamen kapatılmasını ya da bu kabristanlara girilmesinin engellenmesini talep ediyor.

Şeyh Ahmed El Hamidi'nin ortadan kaldırılmasını istediği mekânlardan birisi de Cu'rane mescidi.

El Hamidi, Efendimiz (sas)'in hac esnasında ihrama girdiği bölge olduğu için, bu bölgenin suyunun hacılar tarafından mübarek görüldüğünü, bunun da şirk olduğunu ileri sürüyor.

Hamidi'ye göre, bu durumun önüne geçilmesi için söz konusu mekânın da ortadan kaldırılması gerekiyor.

İyiliği Emretme ve Kötülükten Alıkoyma Kurumu yetkilisinin ortadan kaldırılmasını istediği yerlerden birisi de Mina'daki Biat mescidi.

Şeyh Ahmed El Hamidi, gerekçe olarak ziyaretçilerin bu mescidin duvarlarına teberrük amacıyla dokunduklarını, çeşitli bidatlerde bulunduklarını savunuyor.

El Hamidi çözüm olarak bu mekânların kapatılıp, sadece iletişim araçları yoluyla tanıtılmasının da gündeme gelebileceğini de belirtiyor.

Suudi Arabistanlı yetkililer, şu anda Mekke'de Efendimiz'in doğduğu ev hariç, (o da kapalı tutuluyor ve bakımsız bırakılmış durumda) tüm tarihi eserleri, aynı gerekçeyle ortadan kaldırıp, yerlerine gökdelenler dikmiş durumda.

ilgili haberler:

Herşeye bidat damgası vuran Suudiler Kabe-i Muazzama'yı işte bu hale getirecek

Kabe, vinçlerin gölgesinde kaldı

Suudiler Mekke'yi bu hale getiriyor-FOTO

Kâbe yavaş yavaş gölgede kalıyor-FOTO

 

Yorumlar (1)
Bülent 14 yıl önce
Onların işleri bidatlerle.... yönteicileri kafirlerle ittifak yapmış Filistinleri kıyımdan geçisiyorlar dert değil... Allah'ım sen akıl fikir bunlara....
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?