banner39

Suudi Kralı Suriye'de

Suudi Arabistan Kralı Abdullah, iki ülke ilişkilerini ve bölgesel sorunları konuşmak için Suriye'ye 3 günlük bir ziyaret düzenliyor.

Arşiv 07.10.2009, 18:05 07.10.2009, 18:05
Suudi Kralı Suriye'de


Suudi Arabistan Kralı Abdullah, krallık koltuğuna oturduğu 2005 yılından beri ilk kez Suriye'yi ziyaret ediyor. Bugün başlayan ziyaretle iki ülke ilişkilerinde ve bölgedeki Suudi Arabistan-İran rekabetinde yeni bir dönem başlayacağı ifade ediliyor.

Suriyeli bir eşi bulunan Abdullah, geçmişte Şam-Riyad ilişkilerinin kökleşmesinde büyük bir rol ve Suudi Arabistan'ın Suriye'ye yaptığı milyarlarca dolarlık yardımda önemli rol oynamıştı. Son olarak 2000 yılında Hafız Esad'ın cenaze törenine katılan Kral Abdullah daha sonra da Beşşar Esad'ın devlet başkanlığı koltuğuna oturmasıyla veliaht prens olarak Şam'ı ziyaret eden ilk Arap lider olmuştu.

Ancak iki ülke arasındaki ilişkiler, Suudi Arabistan asıllı Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin bombalı bir suikast sonucu hayatını kaybetmesi ve arkasında Suriye istihbaratının bulunduğu yönündeki iddialar yüzünden durma noktasına geldi. 2006 yılında yaşanan İsrail-Hizbullah Savaşı sırasında da, Suudi yönetiminin Hizbullah'ı Lübnan'ı felakete sürüklemekle suçlamasından dolayı iki ülke tekrar karşı karşıya getirdi.

Gazze Savaşı'ndan sonra yumuşamaya başlayan Riyad-Şam ilişkileri, Riyad'da Mısır, Suudi Arabistan ve Suriye liderlerini bir araya getiren zirve ile yeni bir döneme girdi. Suriye lideri Esad geçtiğimiz ay açılışı yapılan Kral Abdullah Teknoloji ve Bilim Üniversitesi'nin açılışına da katılarak Suudi yönetimine büyük bir jest yapmıştı.

Lübnan'da geçtiğimiz haziran ayında yapılan parlamento seçimlerinde Suudi yanlısı olarak adlandırılan Saad Hariri liderliğindeki 14 Mart Koalisyonu'nun zaferle çıkması da iki ülke ilişkilerindeki sürecin devam etmesinde önemli bir rol oynadı.

Son dönemde her iki ülke karşılıklı olarak büyükelçilerini yeniden tayin ederken, Suriye yönetiminin Şam'daki bürosunu kapattığı Suudi sermayeli Darul Hayat gazetesi de bu ülkedeki faaliyetlerine yeniden başlamıştı. Üç günlük Suriye ziyaretinde Kral Abdullah'a istihbarat, enformasyon ve çalışma bakanları refakat edecek.

Bölgedeki Suudi Arabistan-İran rekabetinde Suriye hayati bir rol oynuyor. Yıllardır Irak'a karşı İran'la işbirliği yapan Suriye, İran'ın bölgedeki etkinliğini artırmasında önemli bir rol oynamıştı. Suriye yoluyla İran, bölgedeki en önemli müttefiki Hizbullah'a destek sağlıyor. Suriye ayrıca Irak'taki Şiilerin ülkede daha etkin bir güç olmaları için de hayati bir önemde bulunuyor. Ziyaret sırasında iki ülkenin sık sık karşı karşıya gelmesine sebep olan Filistin konusunun da ele alınması bekleniyor.

İki liderin ayrıca son günlerde Arap dünyasının en önemli gündem maddelerinden biri olan Irak-Suriye gerilimini de masaya yatıracağı ifade ediliyor. Irak-Suriye geriliminde Suudi Arabistan, Şam'ı destekleyerek, Irak yönetiminin Suriye'yi suçlamasının mesnetsiz olduğunu öne sürüyor.

Saddam sonrası oluşan Şii ağırlıklı yönetimlere güvenmediğini her ortamda açıklayan Suudi Arabistan, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin İran'ın bölgedeki nüfusunu artırmaya çalıştığını ileri sürüyor.

Kaynak: Cihan

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?