banner39

Suudi Prens rüşvet almakla suçlanıyor

Suudi Arabistan'ın ABD eski Büyükelçisi Prens Bandar Bin Sultan, İngiliz savunma şirketi BAE Systems'in Suudi Arabistan'a 86 milyar dolar tutarındaki silah satışında en az 2 milyar dolar rüşvet almakla suçlanıyor.

Arşiv 12.02.2008, 11:29 12.02.2008, 13:41
Suudi Prens rüşvet almakla suçlanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bir İngiliz savunma şirketinin Suudi Arabistan'a silah satışında en az 2 milyar dolar rüşvet almakla suçlanan Suudi Prens Bandar Bin Sultan'ın, ABD'de gayrimenkul satışlarından elde ettiği geliri transfer etmesine Amerikan mahkemesi engel oldu.

Amerika Birleşik Devletleri'nde federal bir yargıç, Suudi Arabistan'ın ABD eski Büyükelçisi Prens Bandar Bin Sultan'ın gayrimenkul satışlarından elde ettiği kazancı transferi etmesine geçici yasak koydu. Para transferinin durdurulmasına Prens Bandar aleyhine açılan bir dava sebep oldu. 

Michigan'da şehir emeklilik sistemi tarafından geçen Eylül'de açılan davada, bir İngiliz savunma şirketi olan BAE Systems Plc'nin şimdiki ve eski direktörleri güveni suistimal etmekle suçlanıyor.

Michigan şehir emeklilik sistemi, İngiliz savunma şirketi BAE Systems'in, 1985'te Suudi Arabistan'a 86 milyar dolarlık silah satışı ile ilgili olarak Prens Bandar'a 2 milyar dolar veya daha fazla rüşvet verdiğini iddia ediyor.

Prens Bandar, Washington Riggs Bank ve onun devamı PNC Financial Group ile birlikte davada sanık olarak bulunuyor. Prens Bandar, kendisine illegal ödemeler yapıldığı iddialarını şiddetle reddediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?