banner39

Suudilerin 1 trilyon dolarlık yatırımında Türkiye de bulunuyor

Suudi Arabistan'ın 1 trilyon dolarlık yatırım planında Türkiye'de var

Arşiv 16.04.2010, 13:06 16.04.2010, 13:06
Suudilerin 1 trilyon dolarlık yatırımında Türkiye de bulunuyor

 

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni 

Önümüzdeki 10 yılda özel sektör yatırımları için toplam 1 trilyon dolarlık kaynak ayıran Suudi Arabistan, Türk iş dünyasının iştahını kabartıyor. Özellikle öne çıkan sektörler arasında enerji, ulaşım, lojistik ve tedarik yönetimi, Bilgi ve İletişim Teknolojileri, sağlık, ilaç, fen bilimleri ve eğitim yer alıyor. Tüm bu sektörler için 500 milyar dolar değerinde bütçeleri var.

İTO Meclis üyeleri, Suudi Arabistan’ın Türkiye için önemine vurgu yaparak yatırım için ayrılan paydan Türkiye’nin de kaliteyi ön plana çıkararak ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğine işaret ettiler.

KALİTELİ  MALA HERYERDE KAPI AÇIK

İTO Meclis Üyesi Turgut Al, ülkeye yatırımdan önce ticaretin geliştirilmesi gerektiğini hatırlatarak öncelikle kalitemizle ülkeye giriş yapmalıyız, dedi. Al, farklı ve kaliteli ürünlerimiz var, öncelikle Suud’lu tüketiciyi kazanmak için her ne satıyorsak Türk malının farkını göstermeliyiz, kaliteli, farklı tasarımlarla piyasada Türk malı farkını tüketiciler görmeli, açıklamasını yaptı.

TÜRKİYE KENDİNE GÜVENMELİ

Meclis Üyesi, Necmi Sadıkoğlu, iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılması gerektiğine işaret ederek özelikle Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına gireceğini bunun Suudlu işadamlarına iyi anlatılması gerektiğini ifade etti. Sadıkoğlu, Türkiye ile Suudi Arabistan bölgede büyük bir ekonomi güç olabileceğine inandığını belirterek karşılıklı siyasi ve ekonomik ziyaretlerin artması gerektiğini vurguladı. Sadıkoğlu, Türk firmaları Suudi Arabistan'a yatırımlarının eskiye göre arttığını hatırlatarak “Suudlu işadamlarının da Türkiye'de de turizm ve enerji sektörlerine girmeye hazırlandıklarını, söyledi.

BÜROKRASİ  AZALTILMALI

Meclis Üyesi, Erhan Hoşhanlı, gayri safi yurt içi hâsılası 466 milyar dolar olan Suudi Arabistan, 2020 yılına kadar otoyollar, demir yolları, enerji santralleri, dört milyon konut inşası başta olmak üzere hemen hemen bütün altyapısını yenilediğini hatırlattı. Başta inşaat sektörü olmak üzere tüm sektörlerde yatırım için güzel fırsatlar olduğunu ifade eden Hoşhanlı, iki ülke arasında ilk yapılacak işin bürokrasiyi azaltmak ve kambiyo işlemlerini uluslarası standartlara getirmek olduğunu kaydetti. Hoşhanlı, özellikle gümrükte mal beklemesinin artık tarihe karışması gerektiğinin de altını çizerek iki ülke arasında heyetlerin sayısının artması gerektiğine işaret etti.

VİZELERİ  KALDIRALIM 

Meclis Üyesi Halim Özdemir’de iki ülke arasında vizelerin kalkmasının iki ülke ilişkilerini daha da artacağına dikkat çekerek “Türkiye açısından Suudi Arabistan pazarının geçici bir pazar olmadığı, aksine bölgedeki ülke ağırlığımızla yükselen pozitif gelişmelerle bu ülkede ticaret hacmimizin artacağı aşikârdır.”,dedi. Özdemir, sözlerini şöyle tamamladı: “Ülkeler arası ekonomik faaliyetler ve yatırımlar açısından bakıldığında Suudi Arabistan yatırımcıları için de ülkemizin oldukça cazip fırsatlara sahip olunduğunun bilinci ile hareket edilmeli ve bu değerlendirilmelidir. “

KRİZ SONRASI ARTIŞ  BAŞLADI

Türkiye –Suudi Arabistan ticaret hacmi, 2008 yılında 5 milyar 500 milyon dolar iken 2009 yılında krizin de etkisiyle 3 milyar 500 milyon seviyesinde gerçekleşti. . Krizin etkisinin artık giderek azaldığı 2010 yılında, Ocak ayında gerçekleşen ihracat ve ithalattaki gelişmelere baktığımızda, 2008 ve 2009 yılının Ocak aylarındaki rakamlardan yüzde 60 gibi çok büyük bir artışın gerçekleştiği görülebiliyor.

 
 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?