banner39

'Taahhütler karın doyurmuyor'

BM'ye göre dünyada açlık çekenlerin sayısı sürekli artmaya devam ediyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Taahhütler karın doyurmuyor'
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım örgütü FAO, dünya liderlerinin önümüzdeki on yıl içinde yarı yarıya azaltma taahhütlerine rağmen, dünyadaki aç insan sayısının artmaya devam ettiğini açıkladı.

Örgütün Genel Direktörü, küresel ölçekte gıda bulmaktaki güçlükleri ele alan son raporun tanıtımında, açık bir şekilde "Verilen sözler karın doyurmuyor" diye konuştu.

Bundan on yıl önce dünya liderleri yine Roma'da toplanarak küresel bazda aç insanların sayısını 2015'te yarı yarıya azaltma hedeflerini resmen ilan etmişlerdi.

Ancak azalmak şöyle dursun, bugün dünyada 1996 yılına kıyasla daha fazla sayıda aç insan var.

Başta Afrika olmak üzere açlık çekenlerin sayısı yılda dört milyonluk bir oranda artış göstermeye devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım örgütü'nün başkanı Senegalli doktor Jacques Diouf, durumun özellikle Afrika'nın Sahra altı kesiminde daha kaygı verici boyutlara ulaştığını belirtti.

Dünya liderlerinin eylem planı için toplanmalarından bu yana, burada aç insanların sayısı beşte bir oranında artış göstermiş.

Bölgeden bölgeye farklı eğilimler görüldüğüne dikkat çekilen rapora göre Asya, Pasifik, Latin Amerika ve Karayiplerde ise aç insan sayısında düşüş yaşanmış, ancak bu kez yetersiz beslenme çeken insanlar çoğunluğu oluşturuyor.

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?