banner39

Taaruz helikopteri test uçuşunu geçemedi, düştü

İtalyan firmasından alınan taaruz helikopteri test uçuşunda başarısız oldu, yere çakıldı.

Arşiv 23.03.2010, 09:42 23.03.2010, 13:36
Taaruz helikopteri test uçuşunu geçemedi, düştü

 

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak için İtalyan Agusta Westland firmasından alınan ve T129 P1 adı verilen prototip helikopter, test uçuşu sırasında düştü.

Geçtiğimiz yıl Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün başkanlığındaki heyet helikopterin gösteri uçuşuna katılmış ve tam not vermişti. Bazı uzmanlar ise T129 için 'uçamaz' demişlerdi. 

Türkiye, İtalya'dan 3 milyar dolara toplam 50 adet T129 P1 helikopteri almak için sözleşme imzalamıştı. Helikopterin ihale sürecinde, bazı bürokratların, 'uçamaz' diyerek projeye karşı çıkmışlardı. Edinilen bilgilere göre, T129 P1 adı verilen taarruz helikopterinin tek prototipi, geçtiğimiz Cuma günü öğleden sonra, İtalya'nın Verbania şehri civarında, İsviçre sınırına yakın bir bölgede, test uçuşu yaparken düştü.

Helikopteri üreten Agusta Westland firmasına ait özel araziye düşen helikopterdeki, İtalyan pilot ile teknisyen ağır yaralandı.

PROJE GECİKEBİLİR

İtalya, ATAK helikopterlerini sözleşmeye göre, 2013 yılında Türkiye'ye teslim etmeye başlayacaktı. Ancak bu gelişme sonrasında projede ciddi gecikmeler yaşanması bekleniyor.

Üretici firma A 129 helikopterlerinin ismini Türkiye için T129 olarak değiştirmişti. Ağırlıklı olarak terörle mücadele operasyonlarında kullanılacak olması nedeniyle, helikopterlerin motoru Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun zorlu coğrafi ve meteorolojik koşularına göre yeniden tasarlanmıştı. İhale öncesi bazı uzmanlar T129'un alımına 'uçamaz' diyerek karşı çıkmışlardı.

KENDİ ETRAFINDA DÖNMEYE BAŞLADI

Helikopterİn, düşmeden önce 1500 feet irtifada kendi etrafında dönmeye başladığı ve bu şekilde yere çakıldığı öğrenildi.

Düşme nedeniyle ilgili kesin kaza - kırım raporu çalışmalarının devam ettiği ancak, kuyruk motorundaki bir arıza nedeniyle düştüğü değerlendiriliyor.

Helikopter yere çakıldıktan sonra yangın çıktığı, parçalarının ise 10 metre yarıçapındaki bir alana dağıldığı öğrenildi.

 

Kaynak: Akşam

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?