banner15

Tabipler Odası'nda dine hakaret edildi

Denizli Tabip Odası'nın düzenlediği konferansta dine hakaret edildi.

Tabipler Odası'nda dine hakaret edildi


 
Denizli Tabip Odası'nın düzenlediği "Ilımlı İslam ve Bilim" konulu konferansta, İslam dini ve Hz. Muhammed (SAV) ile ilgili yakışıksız değerlendirmeler yapıldı. 
 
Bazı doktorlar, Tabip Odası'nın kendi alanının dışında toplantı yaptığı gerekçesiyle odadan istifa etti. İstanbul Tabip Odası (İTO) Başkanı Prof. Dr. A. Özdemir Aktan'ın konuşmacı olarak katıldığı konferansı, Denizli Tabip Odası Başkanı Ersin Çağırgan'la birlikte 42 doktor izledi.

Prof. Dr. Aktan, Denizli Tabip Odası'nda verdiği konferansta din ve bilimin yıllarca çatıştığını, bu çatışmaların hepsinin Hıristiyanlıkta olmasının ilginç olduğunu, İslam'da çatışma yaşanmadığını, bunu nasıl yorumlayacağını bilmediği söyledi.

Dinin toplumları idare etmek ve uyutabilmek için kullanılan iyi bir silah olduğunu ifade eden Aktan, "Din bir şekilde toplumları sürükleyebilmek, idare edebilmek, hatta biraz daha uyutabilmek için iyi bir silah. Ama bunu kullandığımız zaman bilimden de gittikçe uzaklaştığımızı görüyoruz aslında." dedi.

DOMUZ ETİNİN HARAM OLMASI TARTIŞMAYA AÇILMALI

İslam'ın ve dinin soru sormayı zorlaştırdığını ileri süren Aktan, İslam dininde domuz eti yemenin haram olmasının tartışmaya açılmasını istedi. Prof. Dr. A. Özdemir Aktan, "Biz hâlâ 'domuz eti yemek günahtır'da kaldık. Bunu tartışamıyoruz. Niçin günahtır? Acaba değiştirsek mi? Bunu kimse söylemeye bile cesaret edemiyor. Bunu yapmalı mıyız? Bence evet yapmalıyız." şeklinde konuştu.

Aktan, Doğu-Batı kültürü tarifini vermek için kişisel gelişim uzmanı diye açıkladığı yazar Mümin Sekman'ın görüşlerini aktarmaya çalışırken, izleyicilerin arasında bulunan İTO Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Nazmi Algan, "Onun aslı nereden geliyor." diye sordu. Aktan, "Aslına bakarsan eğitimini bulamadım." diye cevap vermesi üzerine bir izleyici "Hükümet yanlıları bunun kitabını bedava dağıtıyor." iddiasında bulundu.

AKIŞIK: 21. YÜZYIL ATEİZMİN YÜZYILI OLACAK

Denizli eski Tabip Odası Başkanı Dr. Hasan Akşık ise "Ilımlı İslam ve Bilim" konulu toplantı yüzünden bazı doktorların odadan istifa ettiğine dikkat çekerek bu tür toplantıların daha çok yapılmasını istedi. 21. yüzyılı ateizmin yüzyılı olarak değerlendiren Akşık, kutsal kitapların kendi beyninin sığabileceği büyüklükte olmadığını ileri sürdü. Akşık şunları kaydetti: "Müslümanların, Hıristiyanların veya Yahudilerin hiçbir kutsal kitabı benim beynimin, aklımın sığabileceği büyüklükte değildir. Yani sorgulamam gerekiyor. Biz biliyoruz ki dinler kendilerinden önceki dinlerle beslenmiş. Bugün baktığımızda Kur'an'ın yaklaşık yüzde 70-80'ni Tevrat'tan, Sümerlerden, Hıristiyanlardan bir sürü geçmiş dinlerden Nuh tufanına kadar, Adem ve Havva'nın oluşumuna kadar geçmiş. Bu tür aslında bilimsel olmayan ama dogmatik bir takım öğretilerden almaktadır. 21. yüzyıl ateizmin yüzyılıdır. Yani bugün için konjonktürde Türkiye'de ılımlı İslam'ın ön plana çıkmış olması bir şeyi değiştirmez. Napolyon'un sözüne katılıyorum. Ülkelerin kaderlerini yaşadıkları coğrafyaları belirler."

Dinle ilgili tartışmalara katılan bir doktor ise herkesin Kur'an-ı Kerim'in Türkçesini okuyup kendi kafasına göre yorumlaması gerektiğini ileri sürdü.

Kaynak: Cihan
 
 

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2010, 18:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
zülfikar
zülfikar - 11 yıl Önce

dediğim gibi ateist bunlar daha ne beklenir.Fazla söze gerek yok.Allah islah etsin

lazım değil
lazım değil - 11 yıl Önce

Bilim yada islamı bu neidüğü belirsiz "doktor" kitlesi mi yargılayacakmış..Onlar haram paranın tosunları onlardan hiçbişey olmaz.Üstelik bunlara bilim adamı sıfatını da hemencecik yapıştırmışlar..Bilimle alakalı neleri varmışki de bilimadamı oluvermişler..Tan hayretlik bi haber...

mert
mert - 11 yıl Önce

zavallılar. diplomalı hiçler

muhammet
muhammet - 11 yıl Önce

maymundan geldiklerini idda eden lerden başka ne beklenirki hayvan olarak geldik hayvan olarak gideceyiz diyorlarmış eee gitsin ler kim ne karışır

levent
levent - 11 yıl Önce

Domuz etı yemek kanunen yasak değil. kanunen bir engel yok. İsteyen yiyebilir. İslam bir dindir. Bu dine iman edenler Kutsal Kitap Kuranın ki Kuran Allahın sözlerini içerir; emir ve yasaklarına itaat ederler. Çünkü inançları bunu gerektirir. Allah domuzu yarattı Ama domuzun etını yemeyide yasakladıysa bu yasağa uymak dinen puan kazandırır. Uymayanlar günah işlemiş olur. Buda müslümları (İslama inanmış insanları) Allahın karşısında mertebelendiren imtihanlardan yanlızca bir tanesidir.
Şimdi Orta çag avrupasındaki reform hareketlerinin sebebinin bilimi inkar eden çaptırılmış Hıristiyanlık olduğunu öğrenmeden konuşan bu kuş beyinliye soruyorum. İslam sana domuz etinin neden haram olduğunu , Allahın bunu neden yasak ettiğini bilimsel olarak araştırma bu günahtır mı dedi. !? Önce bilim adamı ol ve domuzu araştır. Bak etinde nevar insan sağlığına zararlımı değilmi. Sonra çıkarsın insanlarla paylaşırsın! Oturduğun yerden para kazanmaktan keyif biyerlerine battı, elinde hiçbir done olmadan Allahın kanunlarınımı yargılıyorsun. Altın semer pekte yakışıyorsana doğrusu.

duayen
duayen - 11 yıl Önce

aslında bunları gayle bile almamk gerekiyor. varsın çırpınsınlar. maymun sou-yundan gelenler

sümeyye
sümeyye - 11 yıl Önce

k uran ı kerim beyan ediyor ya zaten onların gözleri kör kulaklar sağır kalpler mühürlü....

meryem
meryem - 11 yıl Önce

evet domuz eti yemek kanunen yasak değil isteyen yesin ama bizim dinimizce yasak ve biz yemiyoruz ayrıca bir dine/peygambere inanmayabilirsiniz ama bu size ona hakaret etme hakkını hiçbirzaman tanımaz. nedense herkes(!) bu çağda sadece islama yükleniyor evet islamın kuralları size zor gelebilir isterseniz yapmayın bu sizinle allah arasında olan birşey ama kimsenin ibadet hakkını da kısıtlayamazsınız helede bizim gözbebeğimiz biricik peygamberimize asla hakaret edemezsiniz. allah sevgili peygamberine hakaret edenlerin yanında bırakmaz mutlaka ödetir ve eminimki sizde en yakın zaman da bunu ödeyeceksini.bu dünyada olmazsa ahirette ama mutlaka


banner39

banner50

banner47

banner48