banner15

Tabiplerin F Tipi Raporu

Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde yapılan incelemede, görüşülen tüm mahkumlarda sosyal temas yetersizliğinden kaynaklı çeşitli fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklar tespit edildiği bildirdi.

Tabiplerin F Tipi Raporu

-Heyet üyeleri, hazırladıkları raporda F tipi cezavlerinde fiziksel ve ruhsal bütünlüğün korunabilmesi için “yeterli, uygun, değişken dış uyaranlara” ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.
Türk Tabipleri Birliği (TTB) heyeti, F tipi cezaevlerinde, tutuklu ve hükümlülerde sosyalleşme eksikliğinden kaynaklanan fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklar tespit edildiğini, bu cezaevlerinde acilen “yeterli, uygun, değişken dış uyaranlara” ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.
TTB Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, Merkez Konsey üyesi Dr. Ali Çerkezoğlu, Doç. Dr. Doğan Şahin, Dr. Zeki Gül ve Mimar Tores Dinçöz’den oluşan heyet Tekirdağ F Tipi cezaevinde incelemelerde bulundu. Heyet, inceleme ziyareti boyunca cezaevininin tüm bölümlerini gezdi, mahkumlarla bire bir görüşme yapma şansı buldu.
Heyet, incelemenin ardından hazırladığı raporda, F tipi cezaevlerinin fiziksel koşulları ile idarenin “treatman-uyum-ıslah” yöntemlerinin insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu vurguladı. Raporda, görüşülen tüm tutuklu ve hükümlülerde sosyal temas yetersizliğinden kaynaklı çeşitli fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklar tespit edildiği belirtildi. Yetkililerin inceleme için gerekli tüm imkanları sağladığı bilgisini de içeren raporda, “Mevcut F tipi cezaevlerinin gerek mimari yapısı, gerek yasal mevzuatı ve işleyişi açısından ne yazık ki izolasyona dayalı, insanın fiziksel ve ruhsal bütünlüğünü örseleyici nitelikte olduğu gözlendi” denildi. Heyet, insan sağlığının korunabilmesi için bu cezaevlerinde “yeterli, uygun, değişken dış uyaranlara” ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.
Heyet, izolasyon koşullarının fiziksel ve ruhsal sağlık açısından en az zararlı hale getirilmesi için şu önerilerde bulundu:
“-Ortak alanlarda, makul sayıda insan treatmana tabi olmaksızın makul bir süre geçirebilmeli ve bu bir hak olarak algılanmalı.
-Acilen olarak mimari, mevzuat ve işleyiş bakımından izolasyonu kaldıracak düzenlemeler ve iyileştirmeler yapılmalı.
-Türkiye’nin eylül 2005’te onayladığı Birleşmiş Milletler İşkenceyi Önleme Komitesi seçmeli protokolü, iç hukuka uyarlanacak şekilde çok ivedi olarak onaylanmalı.
-Cezaevlerindeki uygulamalarda şeffaf bir kamu denetimi için Cezaevi İzleme Kurulu’na en yakın ilin Baro ve Tabip Odası temsilcisinin de katılmalı.
-Adalet Bakanlığı ve ilgili tüm kurum temsilcileri ile ihtiyaçlara uygun çözüm ve tartışma platformu kurulmalı.”(ANKA)
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48