banner39

Tacikistan’da Başörtüsü Yasaklandı

Tacikistan Eğitim Bakanlığı tarafından 20 Ekim 2005 tarihinde yayınlanan bir genelgeyle tüm okul ve üniversitelerde başörtüsü yasaklandı. Yasağa gerekçe olarak İslamcılık düşüncesinin yaygınlaşması gösterildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Tacikistan’da Başörtüsü Yasaklandı

Dünya Bülteni/Mustafa Eğilli

Tacikistan Eğitim Bakanı Abdulcebbar Rahmanof, yasakla ilgili yaptığı açıklamada, “Tacikistan’da hicap (başörtüsü) nadiren görünürdü, şuanda ise çok yaygınlaştı ve belli bir ideolojiyi simgelemek için kullanılıyor. Başörtüsü takmak isteyen medreselere gitsin.” dedi. Rahmanof, başörtüsünün İslami ideolojiyi temsil ettiğini ve eğitim yönetmeliğine aykırı olduğunu söyledi.

İlköğretim kurumları ile yüksek okullarda başörtüsü giyenlerin okulda atılacağı belirtildi. Böylece Tacikistan, Türkiye ve Tunus’tan sonra İslam ülkeleri içinde İslam inancının gereği olan başörtüsünü yasaklayan üçüncü ülke oldu. SSCB’nin dağılmasıyla bağımsızlığına kavuşan Tacikistan, 6 milyon 6 yüz binlik bir nüfusa sahip. Halkın yüzde 98’ini Müslümanlar oluşturuyor.

Son yıllarda Orta Asya ülkelerinden Tacikistan ve Özbekistan’da Müslümanlara yönelik yoğun baskı uygulanıyor ve geniş çaplı tutuklamalar yaşanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?