Tacikistan'da yasak başörtülü sayısını artırdı!

2007'de başörtüsünü kurum ve üniversitelerde yasaklayan Tacik hükümeti, "geri tepen yasağı" tartışıyor

Tacikistan'da yasak başörtülü sayısını artırdı!


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Tacikistan üç yıl önce getirilen başörtüsü yasağının ardından örtünmeye olan ilginin artmasının "şokunu" yaşıyor. "İslamcılık düşüncesinin yaygınlaşması" gerekçesiyle getirilen yasağın "geri teptiği" belirtilirken, son dönemde yüzü de örtecek şekilde giyinen genç kızların sayısındaki artış gündemde..

Yasakla birlikte dini konularda soru soran gençlerin arttığına, başörtüsünün İslam'daki yeri konusunda tartışmaların arttığına dikkat çekiliyor. Özellikle genç kızlar arasında, araştırmaların sonucunda oluşan bilincin "daha fazla örtünme" sonucunu doğurduğu iddia ediliyor.

RFE/RL'nin Tacikistan'da yaşananları ele alan haberinde görüşlerini aktardığı 18 yaşındaki Fatıma, bir yıldır yüzünü de gizleyecek şekilde örtündüğünü, gördüğü tüm tepki ve tacizlerin sadece "imanını güçlendirdiğini" söyledi.

Haberde, Tacik yetkililerin başörtülü gençlerin artışı karşısında "afalladığı" belirtilirken, peçe kullanımındaki artışın yeni bir "ikilem" yarattığı kaydedildi. Ülkede yeniden tartışılmaya başlayan yasak kararını değerlendiren bazı uzmanlar, başörtüsüne konulan engellerin "dinin etkisini azaltmak yerine artırdığına" dikkat çekiyor.

Öte yandan, devlet kontrolündeki "Alimler Meclisi" de kadınlara "Tacik geleneklerine uygun örtünmeleri" çağrısı yaptı.

Yasak kararının kaldırılması için mücadele eden avukat Bahtiyar Nasrulov, başörtüsü yasağının Tacik Anayasası'na aykırı olduğunu, yasağın sadece kadınların eğitim ve çalışma hakkını elinden aldığını belirtti.

tacikistanmuslumanlari.jpg

Tacikistan'daki başörtüsü yasağı "belli bir ideolojiyi simgelediği" gerekçesiyle savunulurken, ülkedeki tartışmalar Tacik liderin yeni kararıyla farklı bir boyut kazandı.
Daha önce Kültür Bakanlığı'nın yetkisinde olan dini kurumların denetlenmesi görevi, yeni kurulan "Diyanet İşleri Komitesi"ne devredildi.

12 kişilik komitenin başına Abdurrahim Kolikov getirilirken, karar Tacik hükümetinin dini konularda yeni bir açılım yapmaya hazırlandığı şeklinde yorumlandı.

2007'de yürürlüğe konan yasakla Tacikistan, Türkiye ve Tunus'tan sonra İslam ülkeleri içinde başörtüsünü yasaklayan üçüncü ülke olmuştu. Tacikistan'ın 6 milyon 6 yüz binlik nüfusunun yüzde 98'ini Müslümanlar oluşturuyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 18:53
banner53
YORUM EKLE

banner39