banner27

Tadiç: Sırbistan Kosova'dan vazgeçmeyecek

Sırp Cumhurbaşkanı Tadiç, "Sırbistan, AB üyeliğini için Kosova'dan vazgeçmeyecek" dedi.

Tadiç: Sırbistan Kosova'dan vazgeçmeyecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, Belgrad'ın Avrupa Birliği üyeliğini amaçladığını ancak bunun için Kosova'dan vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Şubat ayında Sırbistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova'yı ABD ve Avrupa Birliği üyelerinin çoğunluğu olmak üzere 40 ülke tanıyor. Sırbistan ve Rusya ise Kosova'nın bağımsızlığına şiddetle karşı çıkıyor. Tadiç bugün Belgrad'da düzenlediği basın toplantısında, "Birileri, Avrupa yanlısı bu hükümetin Avrupa perspektifi için milli menfaatlerini savunmaktan vazgeçeceğini düşünüyorsa, yanlış düşünüyor" ifadelerini kullandı.

Sırbistan'ın Kosova mücadelesini sürdüreceğini vurgulayan Tadiç, bunun için tüm diplomatik araçların kullanılacağını ifade etti.

11 Mayıs'taki seçimlerin ardından Tadiç'in Avrupa yanlısı bloğu ile eski Sırp lider Slobodan Miloseviç'in Sosyalistleri yeni hükümeti oluşturmuştu. 2014'e kadar AB üyesi olmayı amaçlayan Sırbistan, üyelik sürecinin ilk adımı olarak İstikrar ve İşbirliği Anlaşması'nı (SAA) imzalamayı bekliyor.

Yeni hükümetin AB yolunda en önemli adımı, savaş suçlusu Radovan Karadziç'in Lahey'deki uluslararası savaş suçları mahkemesine teslim edilmesi oldu.

Ancak AB, Belgrad imzalanacak SAA'yı onaylamak için diğer savaş suçluları Ratko Mladiç ve Goran Hadziç'in de mahkemeye teslim edilmesini bekliyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2008, 11:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner25