banner39

TAF sonuç bildirgesinde İsrail kınandı

Türk-Arap İşbirliği Forumu'nun sonuç bildirgesinde İsrail kınandı

Arşiv 10.06.2010, 18:45 11.06.2010, 07:41
TAF sonuç bildirgesinde İsrail kınandı

 

Türk-Arap İşbirliği Forumu (TAF) 3. Dışişleri Bakanları Toplantısı sonunda yayımlanan bildiride, yardım gemisine saldırısı nedeniyle İsrail güçlü bir şekilde kınanarak, bu olayın soruşturulması için bir 'uluslararası bağımsız komisyonun kurulması' ve 'Gazze Şeridi'ne uygulanan ambargonun kaldırılması' çağrısında bulunuldu.

Sonuç bildirisinde, dışişleri bakanlarının işbirliği ve şeffaflık içinde yaptıkları toplantıda, ortak sorun ve konuları ele aldıkları belirtildi.

Bildirinin 3. maddesinde İsrail'in saldırısına değinilerek, 'katılımcı bakanların bu olaydan derin bir endişe duydukları ve saldırıyı kınadıkları' kaydedildi.

Saldırının uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiği belirtilen bildiride, bu olayın soruşturulması ve tekrarının önlenmesi amacıyla BM'nin de çağrısı doğrultusunda bir 'uluslararası bağımsız komisyonun kurulması' gereğine işaret edildi.

Cenevre'deki BM İnsan Hakları Konseyi kararına da destek verilen bildiride, katılımcılar, 'Gazze Şeridi'ne uygulanan ambargonun bölge barış ve istikrarını olumsuz etkilediği için kaldırılması' çağrısında bulundular.

Arap ülkeleri bakanları, gemide yakınlarını kaybedenlere baş sağlığı dileyerek, İsrail ambargoyu kaldırıncaya kadar birlikte çalışacaklarını bildirdiler.

Kaynak: AA

 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?