banner39

Tahran Washington'a boks yerine satranç oynamayı teklif etti!

İran’ın nükleer dosyasından sorumlu Ali Laricani, Washington’ı “boks ringi”nden uzaklaşıp “satranç masası”na oturmaya davet etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Tahran Washington'a boks yerine satranç oynamayı teklif etti!

21 Şubat 2007 Çarşamba

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Tahran Washington’a boks yerine satranç oynamayı teklif etti!

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Beyan gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberin başlığı: “Tahran Washington’a boks yerine satranç oynamayı teklif etti”.

 

Haberde, BM Güvenlik Konseyi’nin İran’a uranyum zenginleştirmeyi durdurması için verdiği sürenin dolmasıyla İran’ın nükleer faaliyetleriyle ilgili krizin keskin bir dönemece girdiği belirtiliyor.

 

Haberde, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın uranyum zenginleştirme işlemini durdurmayı reddettiği, Batı’nın da uranyum zenginleştirmeyi durdurması ve pazarlık masasına yeniden dönülmesi karşılığı İran’ın uranyum zenginleştirmeyi durdurabileceğini söylediği bildiriliyor.

 

Haberde ayrıca, İran’ın nükleer dosyasından sorumlu Ali Laricani’nin Washington’ı “boks ringi”nden uzaklaşıp “satranç masası”na oturmaya davet ettiği kaydediliyor.

 

Gazete, Laricani’nin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Baradey’le Viyana’da bir araya geldikten sonra yaptığı açıklamada, “Boks ringine yönelirlerse, sorunlarla karşılaşacaklar. Satranç masasına otururlarsa, her iki taraf sonuca ulaşacaktır” dediğini yazıyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri El-İttihad gazetesinde yer alan bir haberde de, Amerikan 5. Filo komutanı Amiral Patrick Walsh’un Bahreyn’in başkenti Manama’daki Amerikan Üssü’nde düzenlediği basın toplantısında, Körfez sularındaki Amerikan askeri varlığının savunma amaçlı olduğunu ve Körfez’in İran’ın tahakkümüne bırakılamayacağını söylediği yazıyor.

 

Haberde, Amerikalı komutanın İran’ın son askeri tatbikatından oldukça rahatsız olduğu, Hürmüz Boğazı’ndaki tatbikatı “tahrik edici” olarak tanımladığı ve Amerikan güçlerinin yanlışlıkla planlanmamış bir savaşa sürüklenmekten kaçındığını öne sürdüğü bildiriliyor

 

 

Abbas Olmert’e: Vaatlerin mideme oturdu!

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin bugünkü sayısında, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın da katıldığı üçlü zirvede Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile İsrail Başbakanı Ehud Olmert arasında sözlü atışma yaşandığını ve iki liderin birbirlerine karşı seslerini yükselttikleri yazıyor.

 

Haberde, Olmert’in Mekke Anlaşması nedeniyle Abbas’ı eleştirdiği ve Abbas’ın ve El-Fetih’in Hamas’ın isteklerine boyun eğdiğini söylediği, Abbas’ı hilekarlıkla suçladığı, Abbas’ın Hamas’ın daha itidalli olduğunu söylemesi üzerine de “Ebu Mazin, artık vaatlerine karnım doydu” dediği bildiriliyor.

 

Haberde, Abbas’ın da Olmert’e cevapla “Senin vaatlerin de benim mideme oturdu, sen vaat ettiklerinin hiç birini yerine getirmedin. Batı Yaka’da yoğun şekilde bulunan askeri teştiş noktalarının sayısını bile azaltmadın. Filistinlilere ümit vereceğine, daha çok zorluk çıkarıyorsun ve bizi patlamaya sevkediyorsun” dediği kaydediliyor.

 

Gazete, daha sonra Rice’ın devreye girerek tarafları sakinleştirdiğini ve geçmişe değil ileriye bakmak gerektiğini söylediğini yazıyor.

 

 

Karikatür... Karikatür... Karikatür...

 

 

 

Katar Er-Râye gazetesinden... Filistinlilerin Ortadoğu Dörtlüsü’nü ne yaparlarsa yapsınlar memnun edemediklerini anlatan karikatürde Filistinli, “Nereden öpeceğimizi şaşırdık, ey kel adam!” diyor. Arkası dönük oturan kel adamın sırtında ise, “Dörtlü (Ortadoğu Dörtlüsü)” yazıyor.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
17
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?