banner39

Tahran Yönetimi: İsrail'e saldırmayız

İran, bir ülkeye karşı güç kullanmayacağı yönündeki BM taahhüdüne sadık olduğunu duyurdu. BM Güvenlik Konseyi ise, İran Cumhurbaşkanı Ahmadinecad'ın, "İsrail haritadan silinsin" sözlerini kınadı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Tahran Yönetimi: İsrail'e saldırmayız

Tahran yönetimi, Cumhurbaşkanı Ahmedinecad'ın; "İsrail haritadan silinmelidir" sözlerinin yarattığı tepkiyi yumuşatmaya çalıştı; "İsrail'e saldırma niyetimiz yok." Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İran'ın şimdiye kadar hiçbir ülkeyi, güç kullanmak ile tehdit etmediği vurgulandı. Açıklamada, İran'ın BM Güvenlik Konseyi'nin yayınladığı kınamayı da kabul etmediğinin altı çizildi.

BM'den tepki

''İsrail'in haritalardan silinmesini'' isteyen İranlı lider Mahmud Ahmedinecad'ın sözleri Cuma günü BM Güvenlik Konseyi tarafından kınandı. Fakat bundan önceki saatlerde İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, tüm dünyayı ayağa kaldıran "İsrail haritadan silinmeli" şeklindeki sözlerini Tahran'da düzenlenen gösteride savundu. Ahmedinecad, sözlerinin doğru ve adil olduğunu söyleyerek, batıdan gelen eleştirilerin yersiz olduğunu iddia etti. Cumhurbaşkanı, Tahran'da on binlerce kişinin katıldığı İsrail ve ABD karşıtı gösteriye de iştirak etti. Göstericilerin "İsrail'e ölüm" "Amerika'ya ölüm" sloganları attıkları ve bayrakları ateşe verdikleri belirtildi.

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?