banner15

Tahran'dan Washington'a 'Şaka' Gibi Öneri

İran'ın nükleer faaliyetleri ve İsrail'e karşı açıklamaları uluslararası güçlerin yoğun tepkisini toplarken, İran'dan ABD'ye ilginç bir öneri geldi. İran ABD'ye ülkesinde nükleer elektrik santrali kurma çalışmalarında yer alma teklifinde bulundu.

Tahran'dan Washington'a 'Şaka' Gibi Öneri

Uluslararası güçlerin yoğun tepkilerine rağman nükleer faaliyetlerinden vazgeçmeyen İran, ABD'ye İran'da bir nükleer santral kurma çalışmaların katılma önerisinde bulundu. İran Dışişleri Bakanı sözcüsü Hamid Reza Asefi yaptığı basın açıklamasında, ''ABD, İran'da bir nükleer elektrik santralinin kurulması için yapılan uluslararası teklifte yer alabilir'' dedi. Bu önerinin ülkenin güney-batısında kurulması planlanan 360 megawatt'lık nükleer santral projesi ile ilgili olduğu sanılıyor. İran ayrıca yabancı ülkelerin yardımı ile kurulan santraller aracılığı ile 2 bin megawatt üretmeyi amaçladığını belirtti. Amerika İran'ın önerisine henüz bir cevap göstermezken, ABD'nin vereceği cevap merakla bekleniyor. Amerika'nın İran ile ilişkilerinin en gergin olduğu bir dönemde yapılan bu öneri dikkat çekti. Zira Washington Amerikan şirketlerinin İran'da çalışmasını yasaklayan tek taraflı bir ticari ambargo dayatıyordu.

İsrail: Askeri müdahaleyi dışlamıyoruz

Bu arada İran'ın nükleer faaliyetleri ve Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedijad'ın İsrail'i hedef alan açıklamalarına tepki almaya devam ediyor. En sert tepki İsrail'den geldi. İsrailli yetkililer pazar günü yaptığı açıklamada, İran'ın nükleer faaliyetlerine devam etmesi durumunda askeri bir müdahaleyi dışlamadıkları uyarısında bulundu. İsrail'i bir 'tümör' olarak nitelendiren Ahmedinejad “Eğer Almanya ve Avusturya kendilerini İkinci Dünya Savaşı'nda Yahudiler'in katledilmesinin sorumlusu olarak görüyorsa, İsrail devleti için kendi topraklarında yer ayırsınlar" sözlerini kullanmıştı. Bu sözler Almanya'yı da kızdırdı. Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile bir araya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel “Ahmedinejad’ın sözleri kabul edilemez” tepkisinde bulundu. Merkel bu konuca Chirac'ın da desteğini alırken bir diğer tepki de Washington'dan geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Scott McClellan, Ahmedinecad'ın açıklamasını, “İran’ın nükleer silah sahibi olmasını niçin engellemek istediklerinin bu açıklama ile daha iyi anlaşıldı” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48