banner15

Taksim Meydanı 1 Mayıs'a açılıyor

İstanbul Valisi Güler, 1 Mayıs kutlamalarının Taksim'de yapılmasına izni vereceklerini açıkladı.

Taksim Meydanı 1 Mayıs'a açılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul Valisi Muammer Güler, 1 mayıs dolayısıyla açıklama yaptı. İşçi ve sendikaların Taksim taleplerinin değerlendirildiğini ifade eden Vali Güler, kutlamaların Taksim'de yapılmasına izni vereceklerini açıkladı. Güler Taksim'de yapılacak kutlama için ise sayıların tartışılabileceğini bildirdi.

1 Mayıs kutlamalarına ilişkin yarın sendika başkanlarıyla bir araya gelmesi beklenen İstanbul Valisi Muammer Güler, "Kanunların ön gördüğü şekilde her türlü kutlamaya hazırız" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü Umman'a uğurlamak üzere geldiği Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını cevaplayan Vali Güler, 1 Mayıs İşçi Bayramı'nın amacına uygun şekilde, bir bayram havasında kutlanması temennisinde bulundu. 

Güler, geçtiğimiz sene işçilerin Taksim Meydanı'na çıkmasıyla birlikte bu coşkuya kısmen zemin açıldığını belirterek, "Geçtiğimiz yıllarda da yaşadığımız gibi; bazı eylemler ve kutlamalar amacından saptırılarak kullanıldı. Şiddet eylemleri sergilendi. Biz bunların tekrarlanmasını istemiyoruz" dedi.

Taksim'in, toplantı ve gösteri yürüyüş alanları arasında olmadığını belirten Güler, "Ortak noktada buluşup, 1 Mayıs'ı kabus olmaktan çıkartalım. Önceki senelerde yüzünde maske, elinde sapan ortalığı yakıp yıkanlar vardı. Kanunların ön gördüğü şekilde her türlü kutlamaya hazırız. Yarın kendileriyle görüşeceğiz. Detayları konuşacağız. Provakatif eylemler konusunda kendileri de bize yardımcı olsunlar. O zemini fırsat bilerek geçmişteki olaylar yaşanmasın" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2010, 11:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35