banner39

Taksim savaş alanı gibi/ FLAŞ

İstanbul'daki IMF toplantılarını protesto etmek isteyen yerli ve yabancı protestocuların gösterisi gergin başladı.

Arşiv 06.10.2009, 11:35 06.10.2009, 13:15
Taksim savaş alanı gibi/  FLAŞ


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası yıllık toplantıları başlarken dışarıda da yüzlerce kişi toplantının yapıldığı kongre merkezine doğru yürümek istedi. Polisin müdahalesiyle karşılaşan grup İstiklal caddesini yöneldi. 

KESK, DEV-LİS, ÖDP, Halkevleri, Türk-İş Şubeler Platformu, EMEP, DİSK, TMMOB, Diren İstanbul Grubu, Anti Kapitalistler, Mücadele Birliği üyeleri saat 11.00 sıralarında Taksim Meydanı'nda bir araya geldi.

IMF ve Dünya Bankası karşıtı sloganlar atan topluluk, Bu memleket bu halk satılık değil Yaşasın işçilerin birliği Kahrolsun IMF, İşbirlikçi AKP, IMF defol, IMF-AKP elini işçinin cebinden çek slogan atıp pankart taşıdı.

Polis ise IMF ve Dünya Bankası toplantılarının yapıldığı Kongre Vadisi'ne giden Cumhuriyet Caddesi'nin Taksim girişinde geniş güvenlik önlemi aldı. Aralarında çevik kuvvetin de bulunduğu çok sayıda polis Taksim Meydanı'nda görev aldı. Taksim Meydanı, polis helikopteri ile kontrol altında tutuldu.

Taksim ve çevresinde gerginlik kısa bir süre sonra sona erdi. Ancak ara sokaklarda ara ara kovalamacalar devam etti. Daha sonra İstiklal caddesine gelen bir grup işyerlerine taşlar ve sopalarla saldırdı. İşyerlerinin camlarını indiren göstericilere bankalara da saldırdı.

Taksim meydanının dört bir yanından yukarı çıkmaya çalışan göstericiler ile polis arasında kovalamaca devam ediyor.

Taskim'e çıkan yollarda da taşkınlık yapan göstericiler önüne gelen herşeyi kırıp geçiriyor.

Yer yer göstericilerle vatandaşlar arasında gerginlik yaşandığı da gelen bilgiler arasında.

SGK MÜDÜRLÜĞÜ'NE SALDIRIYA VATANDAŞ MÜDAHALE ETTİ

IMF-Dünya Bankası toplantılarını protesto eden eylemciler İstanbul Fındıklı'da bulunan SGK Müdürlüğü'ne de saldırdı. Bu saldırıya çevrede bulunan vatandaşlar müdahale ederken, zaman zaman çatışmalar yaşandı.


ŞİŞLİ'DE CADDEYE MOLOTOF

Şişli'de toplanan 10 kişilik IMF karşıtı grup, caddeye molotof kokteyli atarak kaçtı. Bir süre yanan molotofun alevleri esnafın müdahalesi söndürüldü.

Molotoflu saldırı, IMF ve Dünya Bankası toplantılarının yapıldığı Kongre Vadisi'ne çok yakın olan Bozkurt Caddesi ile Ergenekon Caddesi'nin kesiştiği noktada meydana geldi. Saat 10:00 sıralarında slogan atarak gelen 5-6 kişilik grup, ellerindeki molotof kokteylini caddeye attı. Ergenekon Caddesi'ne düşen molotof alev alev yanarken saldırganlar ara sokaklara girerek kaçtı. Molotof kokteylinin alevleri ise esnafın müdahalesi ile söndürüldü.
Olay yerinde inceleme yapan polis, vadi çevresindeki önlemlerini sıklaştırdı.

Ayrıntılar geliyor...

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?