Taksim'deki kutlamalara gölge düştü-FOTO

TÜRK-İŞ Başkanı Mustafa Kumlu'nun konuşması sırasında TEKEL işçileri tarafından saldırıya uğradı, kutamalara gölge düştü.

Taksim'deki kutlamalara gölge düştü-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Mustafa Kumlu'nun konuşması sırasında eylem alanından kendisine yönelik saldırı protesto ve saldırılar düzenlendi. Kumlu konuşmasını tamamlayamadı.

Tekel işçileri, Türk-İş başkanı Mustafa Kumlu'nun konuşması sırasında kürsüyü bastı. Kumlu, konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktığında, kalabalığın arasındaki TEKEL, İSKİ ve itfaiye işçilerinden oluşan bir grup protesto gösterisinde bulundu. Bu sırada arbede yaşandı. Gerginliğin sürmesi üzerine Kumlu, konuşmasına başlayamadan kürsüden inerek, beraberindekiler tarafından AKM binasına götürüldü. Atılan taşlar nedeniyle AKM'nin bazı camlarının kırıldığı görüldü. Kumlu, halen AKM binasında tutulurken, kürsüde şu an konuşma yapılamıyor.

1birmayis.jpg

SAĞLIK-SEN BAŞKANI'NIN KOLU KIRILDI

Taksim'deki 1 mayıs kutlamalarında arbede çıktı. Sağlık-Sen başkanının kolu kırıldı. Konuşmaların yapıldığı platform çevresindeki gerginlik arbedeye dönüştü. Bu sırada Dağlık-Sen başkanı Mahmut Kaçar'ın kolu kırıldı.

taksim1mayis.20100501143816.jpg

KUMLU: KINIYORUM

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamaları sırasında yaşananlarla ilgili olarak, "Benim protesto edilmem hiç önemli değil, ama emek hareketinin birlik ve beraberliğine yönelik bu bozgunculuğu Türkiye emek hareketi adına kınıyorum" dedi.

KUTLAMALAR SÜRÜYOR

Taksim Meydanı tarihi bir gün yaşıyor. 32 yıl sonra Taksim’e çıkan yüzbinlerce kişi, meydana sığmadı. Koronun söylediği "1 Mayıs" marşı, yüzbinlerce kişi tarafından hep bir ağızdan söylendi.

Taksim Meydanı'nda 32 yıl sonra 6 işçi ve memur konfederasyonunun katılımıyla düzenlenen kutlamalara katılacak gruplar, sabahın erken saatlerinden itibaren belirlenen noktalarda toplandı.

Hak-İş, Memur-Sen ve TKP üyesi gruplar Beşiktaş İnönü Stadı önüne geldi. İşçi ve memurlar, çeşitli sloganlar ve davul zurna eşliğinde halaylar çekerek, şarkılar söyleyerek yürüyüşe geçme saatini bekledi. Kortej, tüm grupların gelmesinin ardından Dolmabahçe'den yürüyüşe geçti.

taksimmeydanimayis.jpg

TKP ile KKTC'den Kamu-Sen üyeleriyle Karademir-Karabük futbolcularının da katıldığı kortej, Gümüşsuyu yönünden Taksim Meydanı'na doğru yola çıktı. Türk-İş'e ve Kamu-Sen'e bağlı işçi ve memurlar ise Unkapı Köprüsü'nde toplandı. CHP, ÖDP, İşçi Partisi, EMEP'in de aralarında bulunduğu bazı siyasi parti üyeleri de korteje katıldı.  Kortej daha sonra yürüyüşe geçti. Kortejin, Cumhuriyet Caddesi boyunca yaptığı yürüyüş sırasında çeşitli sloganlar atıldı. Üç koldan yürüyen kortej, Taksim Meydanı'na vardı. Grupların yürüyüşü devam ediyor.

İLK ARBEDE 

İşçi ve memur konfedarasyonlarının bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla, Taksim Meydanı'nda yapılan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarına katılacak bir grup arasında kısa süreli arbede çıktı. Alınan bilgiye göre, DİSK ve KESK kortejinin ilerleyişini sürdürdüğü Şişli ile Taksim Meydanı arasındaki korteje katılmak için Mecidiyeköy'den Şişli'ye doğru ilerleyen ve kendilerini ''Halk Cephesi'' olarak nitelendiren grup arasında yaşanan tartışma, daha sonra yumruklaşmaya dönüştü. Olay, aynı grupta bulunan bazı kişilerin araya girmesiyle büyümeden yatıştı.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2010, 09:08
banner53
YORUM EKLE

banner39