banner39

Talabani Caferi'nin İstifasını İstedi

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Şii Başbakan İbrahim Caferi'den istifa etmesini istedi. Irak İçişleri Bakanı Bekir Cabir Solak'ın fidye için kaçırıldığı iddia edilen kardeşi Abdülcabbar Solak Mehdi ordusu'nun operasyonuyla kurtarıldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Talabani Caferi'nin İstifasını İstedi

Irak'ta Şiiler ile Kürtler arasında anlaşmazlık çıktı. Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin, Şii Başbakan İbrahim Caferi'den istifa etmesini istediği ileri sürüldü. Talabani'nin, Caferi'ye istifa etmesi çağrısında bulunduğunu söyleyen Devlet Başkanlığı sözcüsü Azad Cundiyani, “Birleşik Irak İttifakı ile Kürt koalisyonunun, Başbakan Caferi'nin görevinden istifa etmesini düşünme vakti geldi. Bu, siyasi süreç için kazanç” dedi.
Cundiyani, Şii ittifakın, Caferi'nin istifası konusunda birşey yapmaması halinde Kürtlerin hükümetten çekilip çekilmeyeceğinin sorulması üzerine, “Bekleyip göreceğiz” diye konuştu. Cundiyani'nin açıklamalarının ardından konuşan Şii meclis üyesi Cevad Maliki, istifa çağrısında bulunulmasını kınadığını söyledi.
Maliki, “Eğer Başbakanın görevden alınmasını istiyorlarsa bu, yapılan anlaşmalar uyarınca imkansız. Bu, referanduma ve seçimlere gidildiği bir dönemde ülkenin yararına değil” dedi.
Irak parlamentosunda çoğunluğu elinde bulunduran Birleşik Irak İttifakı'nı, hükümette gücü tekeline almak ve Kürtlerin Kerkük'e dönmeleri konusunda ileri adım atmayı reddetmekle suçlayan Talabani, daha önce, doğrudan olmasa da, taleplerinin karşılanmaması halinde koalisyondan çekilme tehdidinde bulunmuştu.

Solak'ın kardeşi kurtarıldı

Irak İçişleri Bakanı Bekir Cabir Solak'ın fidye için kaçırıldığı iddia edilen kardeşi Abdülcabbar Solak, Şii imam Mukteda Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu militanlarının yaptığı bir operasyonla kurtarıldı. 
Edinilen bilgilere göre Sadr Hastanesi Müdürü Dr. Abdülcabbar Solak, geçtiğimiz cumartesi günü hastaneden evine giderken kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırıldı. Şii bakan Bekir Cabir Solak'ın kardeşi Dr. Abdülcabbar Solak'ın yerini tespit eden Mehdi Ordusu, dün akşam bir operasyon düzenledi. Bağdat'ın El Şemaiye semtindeki bir eve yapılan baskında Sadr Hastanesi Müdürü Dr. Abdülcabbar Solak kurtarılırken Solak'ı fidye için kaçırdıkları iddia edilen 4 kişi de yakalandı. 
Operasyonun ardından bir açıklama yapan Sadr Büro Sorumlusu Abdülzahra Suvaidi, "Mehdi Ordusu'nun elemanları, İçişleri Bakanı Bekir Cabir Solak'ın kardeşi Dr. Abdülcabbar Solak'ın kurtulması için bir operasyon gerçekleştirdi. Biz terörizmin karşısında duruyoruz, Dr. Solak, hastanede insani bir işle uğraşıyor, bu yüzden onu kurtardık" diye konuştu. 
Mehdi Ordusu tarafından yapılan operasyonla kurtarılan Sadr Hastanesi Müdürü Dr. Abdülcabbar Solak ise, "Allah'a şükürler olsun Mehdi Ordusu beni kurtardı, kahramanca bir iş yaptı. Şimdi serbestim" diyerek duygularını dile getirdi. Yakınları ve dostları, Dr. Abdülcabbar Solak'a sarılarak sevinçlerini paylaştı.
Bu arada Dr. Solak'ı kaçıranların kimliği hakkında bilgi verilmezken kaçırma olayının fidye amacıyla yapılmış olabileceği ileri sürüldü.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?