banner39

Talabani Hamaney ile görüşecek

Dün Ahmedinejad ile görüşen Talabani, bügün dini lider Hamaney ile biraraya gelecek.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Talabani Hamaney ile görüşecek

Dün İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmenidecad ile görüşen Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, İran ziyaretinin ikinci gününde ülkenin dış politikasına yön veren dini lider Ayetullah Ali el Hamaney ile biraraya gelecek. 
 
Talabani bu ziyarette, ülkesinde güvenliğin sağlanması için İran'dan destek almayı umuyor. Mahmud Ahmedinecad bu konuda, ülkesinin elinden geleni yapacağını söylemişti.

İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri, İran'ı Irak'ta istikrar çabalarını baltalamaya çalışmakla suçlarken, Tahran yönetimi bu suçlamaları reddediyor ve istikrarlı bir Irak'ın İran'ın çıkarına olduğunu söylüyor.

Irak'taki şiddetin boyutları, özellikle Şii ve Sünni grupların birbirlerine yönelik saldırıları ülkede iç savaş kaygılarını körüklüyor. Bu konuda son uyarı Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan'dan geldi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, Irak'ta iç savaşın önlenebilmesi için ciddi adımlar atılması gerektiğini dile getirdi. New York'ta basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Annan, hemen harekete geçilmesi gerektiğini, zira iç savaşın eşiğinde olunduğunu söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri ulusal güvenlik danışmanı Stephen Hadley ise Irak'ta bir iç savaş olduğu yorumlarını redderek, ülkenin sadece giderek artan mezhep çatışmasının hakim olduğu yeni bir dönemece girdiğini belirtti.

BM Genel Sekreteri bu açıklamaları yaptıktan bir kaç saat sonra da, Irak Çalışma Grubu üyeleriyle görüştü. Partilerüstü bir anlayışla oluşturulan Irak Çalışma Grubu, Irak'taki politika değişikliklerine ilişkin önerilerini bir kaç hafta içinde Beyaz Saray'a sunacak.

Irak savaşı Birleşmiş Milletler'in tarihinin en ihtilaflı konularından biri olmuştu. İşgal, Birleşmiş Milletler'in savaşa izin veren ikinci karar tasarısı olmadan başlamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere savaşın yasal olduğunu savunageldiler. Ancak Kofi Annan, daha sonra BBC'ye yaptığı açıklamada, ''savaş yasadışıydı'' demişti.
 
BBC

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?