banner39

Talabani: Kürt Devleti Yaşayamaz

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, bağımsız bir kürt devletinin kurulması halinde yaşamasının mümkün olmadığını belirtti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Talabani: Kürt Devleti Yaşayamaz
Irak'ın yeni Devlet Başkanı Celal Talabani, "Bağımsız bir Küdistan'ın yaşayamayacağını" söyledi.

Talabani, "Bütün diğer halklar gibi, Kürtler de kendi kendini yönetme hakkına sahip olmak istiyor. Ancak gerçeklerle yüzleşildiğinde, bunun mümkün olmadığını anlıyorlar. Çünkü, komşularımız bize saldırmasa ve sınırlarını kapatmakla yetinseler bile, bağımsız bir Kürdistan yaşayamaz" ifadesini kullandı.

Celal Talabani, "Hayal birşeydir, gerçek başka şey. Kürtler, bağımsızlık değil, Irak çerçevesinde bir federallik isteyen listemize (Kürt bloğuna) oy verdi" hatırlatmasında bulundu.

Talabani, Kerkük kentinin "Özerk Kürdistan'ı oluşturan diğer 3 eyalete bağlanması" meselesinin geçici anayasanın 58. maddesine uygun olarak, durum normale döndüğünde inceleneceğini kaydetti.

Talabani, Saddam Hüseyin döneminde Kerkük'ten atılan Iraklı Kürtlerin kente döneceğini ve diktatörlük döneminde, Araplaştırma politikası çerçevesinde buraya yerleştirilenlerin de kendi topraklarına dönmeleri gerektiğini söyledi.

Talabani, "Bu şüreç tamamlandığında yerel nüfus bölgesel hükümete bağlı olmak isteyip istemediklerine kendisi karar verecek" ifadesini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?