banner15

Talabani Şii İttifakı ile Görüştü

Şii İttifakı üyeleri ile biraraya gelen Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Şiiler ile Kürtler arasında birlik olduğunu ifade etti. Iraklı Şii ittifakı üyeleri ise, sorunların çözülmesi için diyalog yolunun seçileceğini belirtti.

Talabani Şii İttifakı ile Görüştü

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, başkent Bağdat'ta, Şii İttifakı üyeleriyle biraraya geldi. Toplantıda hazır bulunan Hüseyin El Şehristani, Cevat El Maliki ve Muhammed Taki El Mevla Şii ittifakını temsil etti. Toplantının ardından basına bir açıklama yapan Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, "Şiiler'le Kürtler, Saddam zamanında sürekli birarada yaşadı ve çalıştı. Biz bu durumu sürdüreceğiz. Şu ana kadar başbakan sorununu çözdük. Yeni Irak Başbakanı'nı kabul etmeyen diğer siyasi gruplarla da bu sonuçları görüşeceğim. Yani seçilen parlamento en yakın zamanda ilk toplantısını yapacak" dedi.

Şii İttifak üyelerinden Hüseyin El Şehri de, "Şu anda Irak'ı yeniden inşa etmek zorundayız. Sorunlarımızın çoğunu çözmüş durumdayız ve bu sorunlar bize engel olmamalıdır" diye konuştu. El Dave Partisi'nin Başkan Yardımcısı Cuvat El Maliki ise, yaptığı açıklamada, "Saddam devrinin ardından Kürtlerle beraber yeni Irak'ı inşa etmeye çalıştık ve bugüne kadar çok büyük sorunlar aştık. Şu anda sorunları diyalog yoluyla çözmeye başladık. Diğer sorunları da bugün olduğu gibi diyalog yoluyla çözmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

 

Irak'ta meclis Pazar toplanıyor

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, yeni Irak parlamentosunun ilk oturumunu 12 Mart Pazar günü yapacağını duyurdu. Aralık ayında yapılan seçimlerden bu yana Irak'ın yeni milletvekilleri ilk kez toplanıyor olacak. Meclisin toplanması bir cumhurbaşkanı ve başkanlık divanı seçilmesi için tanınan 60 günlük sürenin de işlemeye başlaması anlamına geliyor. Ancak siyasi parti liderleri halen yeni hükümet konusunda bir anlaşmaya varamadı. Şii bloğun birinci parti olarak çıktığı seçimlerin ardından başbakan adayı İbrahim el Caferi bir ulusal birlik hükümeti kurma çabalarını sürdürüyor. Ancak Sünni ve Kürt partileri Caferi'nin yeniden başbakanlığa aday gösterilmesine itiraz ediyor.

Meclisin toplanması için son gün

Cumhurbaşkanı Celal Talabani de bu gerginliği ima ederek, Meclis'in toplanacağını açıklarken, bu tarihin kendilerine anayasal olarak tanınan son gün olduğuna dikkat çekti. Irak seçimlerinin sonuçları 12 Şubat'ta kesinleşmişti. Irak anayasası meclisin sonuçlar açıklandıktan en geç bir ay sonra toplanmış olmasını şart koşuyor. Siyasetçiler arasındaki bölünmüşlük hali dolayısıyla bu oturumun yapılmasına bile şüpheyle yaklaşanlar olduğu belirtiliyor. ABD, hükümetin en erken sürede oluşturulmasının direniş hareketinin dizginlenmesine yardımcı olacağını söylüyor.

Bu arada, Iraklı bir Tuğgeneral bağdat'ın batısında uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü. Irak ordusu'nda 6. Tugay'ın komutanı olan generalin Saddam Hüseyin'in devrilmesinden bu yana suikaste uğrayan en üst düzey askeri yetkili olduğu kaydediliyor. Daha erken saatlerde Bağdat'ın kuzeydoğusunda bulunan Bakuba kentinde ana otobüs terminali yakınlarında bir otomobile yerleştirilen bomba polisin yaptığı açıklamaya göre beş kişinin ölümüne ve 17 kişinin yaralanmasına neden oldu. Bağdat'ın merkezinde meydana gelen ve İçişleri Bakanlığı güvenlik devriyesini hedef alan patlamada bir kişi öldü. Başkentin doğusunda yer alan ve yoğunlukla Şiilerin yaşadığı yoksul bir semt olan Sadr Kenti'ne dört havan mermisi atıldı.

'Irak'ta iç savaş olmaz'

 

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Pace, Irak'ın iç savaşın eşiğinde olduğu iddiasına katılmadığını söyledi. Amerikalıların, Irak savaşının gidişatına ilişkin endişelerini kamuoyu anketlerinde yansıtmalarına karşın, “Irak kuvvetlerinin eğitiminde büyük ilerleme sağlandı. Bu güçler, ülkenin güvenliğini devralacak. Irak iç savaşın eşiğinde değil” dedi. Irak'ta direnişçilerin “derin kökleri” olduğuna da inanmadığını söyleyen Pace, “Irak'ta işler iyi gidiyor. Belki bu meseleye büyük bir gülümseyen yüz koyamam ama iyi gittiğini söyleyebilirim” diye konuştu. NBC televizyonunda Tim Russert'ın sorularını yanıtlayan Pace, Irak'ta “her şeyin olabileceği” yönündeki görüşü kabul etmekle birlikte, son 10 günde Irak halkının, iç savaş istemediğini gösterdiğini savundu.


Gazeteci Russert'ın, “Irak İçişleri Bakanlığı'nın ölüm timleri camilere girip Sünnileri öldürüyor” sözlerine karşılık Pace, “ben bunun doğru olup olmadığını bilmiyorum” dedi. Ölüm timleri bulunduğunu, ancak bunların Irak İçişleri Bakanlığı'yla bağlantılı olduğuna inanmadığını belirten Pace, Irak hükümetinin düzeni sağlamak için büyük çaba sarf ettiğini söyledi. Irak'ta Kürtler ve Sünniler tarafından son dönemde eleştirilen Şii İbrahim Caferi'nin başbakanlığına destek verip vermediği sorulan Pace, ”Benim ne düşündüğümün önemi yok. Önemli olan Irak halkının onu başbakan olarak isteyip istemediğidir” dedi. “Caferi'ye güveniniz yok mu?” yönündeki soruya karşılık Pace, “ben öyle bir şey söylemedim. Bu asker olarak benim konum değil” yanıtını verdi. Caferi'nin en favori yazarlarından birinin, ABD'nin Irak Savaşı'na girmesini eleştiren Noam Chomsky olduğunu söyleyen gazeteci Russert'a karşılık Pace, “umarım Caferi'nin başucunda başka kitaplar da vardır” dedi.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48