banner39

Talabani Suriye'ye gidecek

Celal Talabani, Zalmay Halilzad için Süleymaniye'de düzenlediği veda toplantısında yakın zamanda Suriye'ye bir gezi düzenleyeceğini açıkladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Talabani Suriye'ye gidecek

ABD Başkanı George W. Bush'un Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi olarak atayacağı Bağdat Büyükelçisi Halilzad, bugün Irak Cumhurbaşkanı Talabani'nin Süleymaniye Kenti'nde düzenlediği veda toplantısına katıldı.

Toplantı sonrası açıklama yapan Talabani, her şeyden önce Irak'taki şiddet olaylarını dindirmeye çalıştıklarını söyledi. İdam kararına karşı olduğunu ancak Saddam Hüseyin'in Irak halkına büyük zulümler yaptığı ifade eden Talabani, eski diktatörün idamının ardından Irak'a huzur gelmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Halilzad'ın görevini bırakacak olmasına da değinen Talabani, "Bugün ABD Büyükelçisi Halilzad'ın Irak'taki görevini bırakacak olması nedeniyle biraraya geldik. Buradaki başarılarını yeni görevinde de sürdürmesini temenni ediyorum" dedi.

Irak Cumhurbaşkanı Talabani, komşu ülkelerle ilişkilerini daha iyi hale getirmek için yakın zamanda Suriye'ye bir ziyaret gerçekleştireceğini de kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?