banner39

Talabani Tahran’da.. Ed-Dâri Amman’da..

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesi, Talabani’nin Ahmedinecad’dan yardım istediğini ve Tahran’ın, Irak’taki krizin çözümü için Suudi Arabistan ve Mısır’ın rolünün şart olduğunu düşündüğünü yazıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Talabani Tahran’da.. Ed-Dâri Amman’da..

28 Kasım 2006 Salı

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Talabani Tahran’da.. Ed-Dâri Amman’da..

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesi bugünkü sayısında “Irak: Talabani Tahran’da.. Ed-Dâri Amman’da” başlığıyla verdiği haberde, Irak’la ilgili bir kaç çeşitli haberleri tek bir başlık altında toplamış.

 

Haberde, Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu’nun Irak’ta yaşanan ve mezhepçilik sloganlarıyla ateşlenen şiddetten duyduğu üzüntüyü dile getirdiği belirtiliyor.

 

Haberde devamla, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin dün Tahran’a ayak basar basmaz İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile görüştüğü ve terörle mücadelede İran’dan kapsamlı yardım talep ettiği bildiriliyor.

 

Haberde ayrıca, Ürdün Kralı Abdullah’ın Amman’da Irak Müslüman Alimler Heyeti Başkanı Şeyh Haris ed-Dâri’yi kabul ettiği ve Irak’ta ulusal uzlaşmanın yeniden gerçekleşmesi gerekli yardımda bulunma sözü verdiği yazıyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat’ın haberinde son olarak dün Irak’ta bir Amerikan F-16 uçağının düştüğü ve bir Fransız istihbarat subayının Basra’da öldürüldüğü bildiriliyor.

 

Suudi Arabistan Er-Riyad gazetesinde ise, Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu’nun dünkü toplantısında Kral Abdullah’ın bakanlara Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile görüşmesi hakkında bilgi verdiğini yazıyor.

 

Er-Riyad’ın haberine göre, Suudi Arabistan, Amerika’nın bölgede insaflı bir rol oynamasını istemiş.

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesi, Talabani’nin Ahmedinecad’dan yardım istediğini ve Tahran’ın, Irak’taki krizin çözümü için Suudi Arabistan ve Mısır’ın rolünün şart olduğunu düşündüğünü yazıyor.

 

El-Hayat’ın haberinde de yine, dün düşen Amerikan F-16 savaş uçağından ve Basra’da öldürülen Fransız istihbarat subayından bahsediliyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Halic gazetesi, “Irak’ın komşularının girişimleri ve Annan iş savaştan sakındırıyor” başlığıyla duyurduğu haberde, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın dünkü açıklamasında Irak’ın iç savaşın eşiğinde olduğunu söylediğini ve uluslararası toplumu gerekli önlemi almaya çağırdığını bildiriyor.

 

El-Halic’in haberinde, Iraklı Sünni ve Şii din adamlarının gelecek hafta Şam’da bir araya gelerek Iraklıların birlik ve bütünlüğünü vurgulayan bir belgeye imza atacakları, Irak Kuruluş Kongresi Başkanı Cevad El-Halisi başkanlığındaki bir heyetin Şam’a gittiği ve Irak Müslüman Alimler Heyeti Başkanı Haris Ed-Dâri’nin de Suriye’yi ziyaret edeceği belirtiliyor.

 

Haberde ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri dışişleri eski bakanlarından Henry Kissinger’ın Bush’un davranışlarıyla alay ettiği yazıyor.

 

Ürdün’de yayınlanan gazetelerin bugünkü en önemli haberlerinden biri, Irak Müslüman Alimler Heyeti Başkanı Haris Ed-Dâri’nin Ürdün Kralı Abdullah tarafından kabulü.

 

Er-Re’y gazetesi haberi “Kral, Şeyh ed-Dâri’ye Ürdün’ün Irak’ta uzlaşıyı desteklemeye hazır olduğunu vurguladı ve mezhep çatışmasının tehlikesinden sakındırdı” başlığıyla duyururken, El-Ğad gazetesi, söz konusu  haber için “Kral: Mezhep çatışmasından tek zarar gören Irak olur” başlığını uygun görmüş.

 

 

Barzani’den Bağdat’a Peşmerge teklifi

 

Irak Kürt Bölgesi Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Irak Hükümeti’ne başkentte güvenliğin sağlanmasına yardımcı olmak üzere Bağdat’a Peşmerge güçleri göndermeyi teklif ettiği bildirildi.

 

Londra’da yayınlanan El-Quds El-Arabi gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir habere göre, Iraklı yetkililer Barzani’nin bu teklifini görüşüyor.

 

 

Erdoğan Papa için programını değiştirdi

 

Eş-Şarku’l-Evsat’ta bugün yayınlanan bir haberde, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Papa’nın ziyaretinin başlamasıyla ülkeden ayrılmaya hazırlanırken programını değiştirerek havaalanında Papa’yla görüşmeye karar verdiği yazıyor.

 

Türkiye ziyaretinin Papa için en tehlikeli ziyaret olacağının öne sürüldüğü haberde, Erdoğan’ın Papa’yla görüşme kararının Vatikan tarafından olumlu karşılandığı belirtiliyor.

 

 

Lübnan Hükümeti’ni Suriye’den koruma girişimi

 

Lübnan’da yayınlanan El-Mustakbel gazetesinin manşeti: “Es-Senyora Hükümeti’ni desteklemek ve Suriye’den korumak için uluslararası ve Arap girişimi”

 

Haberde, Lübnan Hükümeti’nin uluslararası mahkeme kararını imzalaması için Cumhurbaşkanı Emil Lahud’a gönderdiği ve uluslararası toplumun Es-Senyora Hükümeti’ni desteklemek için seferber olduğu belirtiliyor.

 

El-Mustakbel’in haberinde, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki günlerde Suriye ve İran’ı ziyaret edeceği ve Suriye’den Lübnan’a ‘olumlu katkıda’ bulunmasını isteceği yazıyor.

 

En-Nehar’ın manşetinde ise krizin çözümsüzlüğü anlatılıyor:

 

“Kriz yerinde sayıyor, aracılık girişimleri felç olmuş durumda”.

 

---------------------------------------------------------------------------------

 

DIŞ BASINDAN BAŞLIKLAR

T.C. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü

ABD BASINI

AP’nin "Merkel: AB, Türkiye'nin Kıbrıs Konusunda Tutumunu Değiştirmeyi Reddetmesini Görmezden Gelemez" başlıklı haberinde, Alman Şansölye Angela Merkel’in yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin, Türkiye'nin AB üyesi Kıbrıs konusunda tutumunu değiştirmeyi reddetmesini görmezden gelemeyeceğini söylediği ve Ankara'nın üyelik müzakerelerinin sonucunun "açık" olduğunu vurgulayarak "Türkiye ile sonuçları açısından açık olan müzakerelerde bulunuyoruz. Ancak parti başkanı olarak, Türkiye'ye tam üyelik yerine imtiyazlı ortaklık önerilmesinin doğru olduğunu söylüyorum" dediği kaydedilmektedir.

Ajansın "İngiltere Savunma Bakanı: Irak'ın Bölünmesi Bölgesel İstikrarı Tehdit Edecektir" başlıklı haberinde, İngiltere Savunma Bakanı Des Browne’ın Uluslararası İşler Kraliyet Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada, "Irak'ı Sünni, Şii ve Kürt bölgelerine bölmek çekici görünebilir ancak mezhep çatışmalarını çözümlemeyecektir. Bölünmüş bir Irak ayrıca bölgesel istikrara da tehdit oluşturacaktır. Bu bölünme olmadan bile Irak bölgedeki gerilimler açısından hassas bir konumdadır. Şu anda Irak'ın komşularının tam ve birlikte destek vermeleri çok önemlidir. Uluslararası toplumun sıklıkla niyetlerini sorguladığı Suriye bile yapıcı bir yaklaşım işaretleri vermektedir" dediği aktarılmaktadır.

İNGİLTERE BASINI

Financial Times gazetesinin Tony Barber imzalı "Türkiye Ziyareti İnançlar için Bir Sınav" başlıklı makalesinde, Papa 16. Benedict'in Türkiye'ye yapacağı ziyaretin, hiç kuşkusuz 21 aylık dönemi boyunca yapacağı en hassas yabancı ziyaret olacağı, Papa'nın dört günlük ziyaretinin esasen, Roma Katolik Kilisesi’yle, çarşamba günü Benedict ile özel bir görüşme yapacak olan Vartholomeos I'in ruhani lideri olduğu Ortodoks Hıristiyan Dünyası arasında ilişkileri güçlendirme amacı taşıdığı, diğer yandan ziyaretin bir başka boyutunun, eylül ayında Papa'nın dünya çapında çok sayıda Müslüman'ın tepkisini çektiği Orta Çağ'ın Bizans İmparatoru'ndan alıntı yaptığı ve Muhammed peygamberi şiddet ile ilişkilendiren ifadeleriyle bağlantılı olduğu ifade edilmektedir.

Laik ve demokratik Türkiye'de dahi pek çok Müslüman’ın, Kardinali ağır bir dille eleştirmiş olduğu, Başbakan Erdoğan’ın da İtalyan televizyonuna geçtiğimiz perşembe günü yaptığı açıklamada "Diğer dinlerin peygamberlerine saldırmamıza asla izin verilmez. Dinimiz bize hürmet etmeyi buyurur. Bu nedenle, aynı yaklaşımı diğer din mensuplarından da beklemek bizim hakkımız" dediği aktarılmakta, bu arada Başbakan Erdoğan’ın cumartesi günü yaptığı açıklamada, Papa ile yarın havaalanında bir araya gelebileceğini ifade ettiği, bahsettiği buluşmanın kendisinin NATO zirvesi için Letonya'ya doğru yola çıkacağı zamana rastladığı kaydedilmektedir.

Makalenin devamında, Türkiye'nin AB ile üyelik müzakerelerinin zorlu bir dönemeçten geçtiği ve İslam'ın Avrupa'daki mevcudiyetine dair gerginliğin halen sürdüğü göz önüne alınırsa, bu haftaki ziyaretin, Benedict'in diplomatik açıdan muktedir olduğu nezaketin tümünü gerektirdiği dile getirilmektedir.

Reuters’in "AB Dönem Başkanı Finlandiya: Kıbrıs Konusunda Gelişme Kaydedilemedi" başlıklı haberinde, AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Türkiye'nin AB üyeliğine tehdit oluşturan Kıbrıs meselesini çözüme kavuşturma görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlandığını kaydettiği, Türkiye ve Kıbrıs dışişleri bakanlarıyla ayrı ayrı görüşmelerde bulunan Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja’nın "Ne yazık ki içinde bulunduğumuz şartların, Finlandiya'nın dönem başkanlığı sırasında bir anlaşma sağlanmasına imkan vermediği sonucuna vardık" dediği, Tuomioja’nın meseleyle ilgili yeni görüşmelerde bulunmak için henüz bir tarihin belirlenmediğini ve AB'nin Türkiye'nin üyeliğiyle ilgili değerlendirmelerde bulunmak için bir karar vermesi gerektiğini ifade ederek "Komisyonla birlikte müzakere sürecinin devamını nasıl sağlayacağımız konusunda bir karar hazırlayacağız" dediği ve AB Genel İşler Konseyi’nin 11 Aralık'ta bir karara varacağını eklediği aktarılmaktadır.

Tuomioja’nın ayrıca, Türkiye'nin kabul süreciyle ilgili değerlendirmeler konusunda ayrıntılı bilgi veremeyeceğini belirterek "Önerilerimizi sunmadan önce tüm üye ülkelere durumu danışacağız. Şurası kesin ki, Türkiye'nin adaylığı devam edecektir" dediği bildirilmektedir.

Aynı ajansın "Suriye İran Doğalgazını Türkiye Üzerinden Almak İstiyor" başlıklı haberinde, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Suriye'den, İran doğalgazını Türk boru hatları vasıtasıyla almak istediğini bildiren bir mektup alındığının kaydedildiği, üst düzey bir bakanlık yetkilisinin ajansa yaptığı açıklamada, Suriye'nin yılda 2 ila 3 milyar metreküp İran doğalgazını satın almayı amaçladığını söylediği ve üç ülkeden yetkililerin önümüzdeki birkaç gün içinde meseleyi görüşmek üzere bir araya gelebileceklerini vurgulayarak "Diğer enerji projeleri de göz önüne alındığında Türkiye bir geçiş ülkesi olarak bölgede güç kazanıyor" dediği aktarılmaktadır.

Ajansın "Annan: Irak İç Savaşın Eşiğinde" başlıklı haberinde, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın yaptığı açıklamada Irak'ın iç savaşın eşiğinde olduğunu ve bunu önlemek için acil adımlar atılmazsa iç savaşın içine düşeceğini söylediği belirtilmektedir.

Aynı ajansın "AB-Türkiye Müzakereleri Dondurulmayacak Ancak Daha Yavaş İlerleyecek" başlıklı haberinde, Avrupa Birliği'nin genişlemeden sorumlu Komisyon üyesi Olli Rehn’in, Türkiye ile AB üyelik müzakerelerinin dondurulmayacağını, ancak Ankara'nın limanlarını ve hava alanlarını Kıbrıs trafiğine açmayı reddetmesinin ardından daha yavaş ilerleyeceğini açıkladığı, öte yandan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin katılım müzakerelerini dondurmayı haklı çıkaracak bir nedenin olmadığını söylediği ve Güney Kıbrıs'ı, süreci "baltalamakla" suçlayarak "Kıbrıs siyasi bir sorundur, müzakere sürecinin bir parçası değildir" diye konuştuğu bildirilmektedir.

FRANSA BASINI

AFP’nin "Başbakan Erdoğan, Yakın Doğu'daki Gerilimleri Görüşmek için İran ve Suriye'ye Gidecek" başlıklı haberinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ürdün'e yaptığı ziyaret dönüşü Ankara'da yaptığı açıklamada, Lübnan ve Irak'taki gerilimler ile İsrail-Filistin anlaşmazlığını görüşmek üzere gelecek günlerde İran ve Suriye'ye gideceğini bildirdiği, Erdoğan’ın, Tahran'da, Irak ve Lübnan'daki durum ile İsrail-Filistin anlaşmazlığı hakkında görüşmelerde bulunacağını, Şam'da da, Suriyeli yöneticilerden, Lübnan Sanayi Bakanı Pierre Cemayel'in öldürülmesiyle başlayan krize "olumlu katkıda bulunmalarını" isteyeceğini ifade ettiği aktarılmaktadır.

Ajansın "Türk Başbakan, Papa ile Havaalanında Görüşecek... Vatikan Açıklamadan Memnun" başlıklı haberinde, Başbakanlık sözcüsü Mehmet Akif Beki’nin, yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, NATO zirvesi için Letonya'ya hareket etmeden önce Ankara havalimanına gelişinde Papa 16.Benedict ile görüşmeyi planladığını bildirdiği, öte yandan Vatikan basın servisinden yapılan açıklamada, bu görüşmenin teyit edilerek, Papa 16. Benedict ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılacak görüşmenin "olumlu" bir işaret olduğunun belirtildiği kaydedilmektedir.

Ajansın "İsrail Barış için Birçok Bölgeden Çekilmeye Hazır" başlıklı haberinde, İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in yaptığı açıklamada, "Barışın tesisi için birçok Filistin toprağından çekilebiliriz. Sizlere yeni bir istikamette yürümeyi teklif ediyorum. Filistin'de yeni bir hükümet kurulması, bu hükümetin Orta Doğu Dörtlüsü'nün prensiplerini, Yol Haritası'nı hayata geçirecek şekilde uygulaması ve bunun 25 haziranda kaçırılan İsrailli Gilad Shalit'in serbest kalmasını sağlaması durumunda Mahmud Abbas'a açık, içten ve ciddi bir diyalog çağrısında bulunacağım" dediği duyurulmaktadır.

Ajansın "Irak Devlet Başkanı Talabani, Terörle Mücadelede İran'ın Desteğini İstiyor" başlıklı haberinde, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüşmeden önce yaptığı açıklamada, Irak'ta "terörle mücadelede İran'ın desteğini" istediği, öte yandan, İran Cumhurbaşkanının gazetecilere yaptığı açıklamada, "Irak'ta güvenliği tesis etmek ve güçlendirmek için Iraklı kardeşlerimize elimizden gelen bütün desteği vereceğiz" dediği dile getirilmektedir.

ALMANYA BASINI

Die Welt gazetesinin Paul Badde imzalı "Ermeniler Hakkında Lütfen Tek Kelime Edilmesin" başlıklı yazısında, Vatikan yetkilisi Kardinal Kasper’ın Roma'da yaptığı açıklamada, Papa'nın Türkiye ziyaretinin amacının; çoğunluğu Müslüman olan Türkiye'deki az sayıdaki Hıristiyan cemaati ve "tüm diğer dini azınlıkların" güçlendirilmesi olduğunu açıkladığı, Türkiye'nin Hıristiyanlık tarihinde olağanüstü bir rol oynamış olduğunun ve 14 milyon nüfusa sahip İstanbul'da yaşayan iki bin Ortodoks’un temsilcisi olan 1. Vartholomeos'un dünyadaki 300 milyon Hıristiyan tarafından Ortodoksların en üst düzeydeki ruhani lideri olarak görüldüğünü söyleyen Kasper’ın, Papa'nın Türkiye’ye gerçekleştireceği ilk ziyaretin, bir mayın tarlası üzerindeki yürüyüşü andıracağının daha şimdiden belli olduğunu ileri sürdüğü kaydedilmektedir.

Öte yandan Antakya'da Vatikan'ın Anadolu kiliseleri Başpiskoposu olarak görev yapan Luigi Padovese’nin bu ziyareti, İslam ile Hıristiyanlık arasındaki ilişkiler üzerine önyargısız bir şekilde düşünülmesi için bir daha ele geçmez bir fırsat olarak gördüğü, İstanbul'daki Ermeni Patriği’nin ise, kısa bir süre önce bir İtalyan televizyonuna yaptığı açıklamada, Papa'ya Türkiye ziyareti sırasında, Ermeniler hakkında konuşmaması ricasında bulunulmasını istediği, Patrik’in bunun dışında hangi mezhebe mensup olursa olsunlar Türkiye'deki bütün Hıristiyanların, Papa'nın Türkiye ziyaretine sevindiklerini, Türkiye'deki bütün Hıristiyanların, Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediğini ve bu üyelikten temel bir insan hakkı olarak din özgürlüğünü sağlamasını umut ettiğini söylediği aktarılmaktadır.

Aynı gazetenin "Papa, Türkiye Seyahati için Dua Edilmesini Rica Ediyor" başlıklı haberinde, Papa 16. Benedict’in merakla beklenen Türkiye seyahatine iki gün kala, Peters Meydanı’nda toplanan inananlara ziyaretinin başarıyla sonuçlanması için dua etmeleri çağrısında bulunduğu, Papa’nın aynı zamanda Türk halkına dostane selamlarını ilettiği, bu arada İstanbul'da 15 bin kişinin Saadet Partisi’nin (SP) Papa'nın ziyaretine karşı düzenlediği gösteriye katıldığı belirtilmektedir.

AVUSTURYA BASINI

Der Standard gazetesinin Heinz Nussbaumer imzalı "Mayın Tarlasında Bir Papa" başlıklı haberinde, 16. Benedict'in Türkiye ziyaretinin, dikkatleri yalnız onun Müslümanlarla olan ilişkisine çekmekle kalmadığı, Hristiyanların ve Ortodoksların kendi içlerindeki ihtilafları ve Türkiye'nin AB'ye katılım tartışmasını da yeniden gündeme getirdiği ifade edilmektedir.

Kurier gazetesinin Walter Friedl imzalı "Benedict, Türkiye'yi Özür Dilemek İçin Ziyaret Etmiyor" başlıklı yorumunda, Papa 16. Benedict'in Türkiye ziyaretinin Papalığın karşılaştığı en büyük sınav olacağı, 9 Eylül sonrası batılı Hristiyan ve İslam dünyası arasında giderek artan yabancılaşmanın ve Regensburg'ta yapılan konuşmanın ardından kilisenin ruhani liderinin ağzından çıkacak her sözcüğü tartmasının gerekeceği, kesin olan bir şey varsa o da, ruhani liderin Boğaz'da istenmediği, ziyaretine olsa olsa göz yumulduğu ileri sürülmekte, bu durumdan kendisinin de biraz sorumlu olduğu, bunun nedeninin İslam'ı eleştirici sözlere yer vererek, aşırıya kaçmış olduğu belirtilerek, dinin (artık) hiçbir zaman şiddeti meşru kılmaya alet edilmesine izin vermemek gerekir ki Katolik Kilisesi bunun ne anlama geldiğini gayet iyi biliyor denilmektedir.

Kronen Zeitung gazetesinin Kurt Seinitz imzalı "Riyakarlık Zamanı" başlıklı yorumunda, AB Türkiye'ye, Kıbrıs'ı tanıması karşılığında, Türk Kuzey Kıbrıs'ın izolasyonuna son verilmesi için baskı yapmayı vaat ettiği, nitekim Rumların BM'nin yeniden birleşme planını reddederken, Kuzey Kıbrıs Türkleri onayladıkları ancak AB’nin o zamandan beri, AB üyesi (Rum) Kıbrıs vetolarla engellediği için, Ankara'ya verdiği vaatleri yerine getiremediği, ama AB'nin 25 üyesinin Kıbrıs cücesini layıkıyla azarlamak yerine, Türkiye'yi nihayet atlatmış olmanın gizli sevinciyle, Kıbrıs'ın arkasına saklandığı ifade edilmekte ve AB’nin, sonunda çıkacak büyük bir çatışmayı önlemek üzere, Türkiye ile şimdiden açık konuşmak yerine, yine kendi karakterine sadık kalıyor: Yani asla dürüst olmamaya... vurgusu yapılmaktadır.

YUNANİSTAN BASINI

Antenna televizyonunun "Bakoyanni'den Ankara'ya Sert Mesaj" başlıklı haberinde, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni’nin Yunan-Türk İş Kongresinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB üyeliğinin Avrupai değerlerin tam olarak kabul edilmesi ön koşuluna bağlı olduğunu belirterek "Türkiye ile bölgenin istikrarı ve kalkınması yönünde, sorunlara çözüm bulacak ve ikili ilişkileri güçlendirecek, Kıbrıs sorununa adil, kalıcı bir çözüm getirecek siyasi yakınlaşma politikasını arzu ediyoruz. Ayrıca Avrupa ilke ve kurallarına saygı duyacak Avrupai bir Türkiye istiyoruz. Bunu yarım yamalak söylemiyoruz, açık bir şekilde, bu ilkelere tam olarak uyulması ve saygı duyulmasının, tam üyelik anlamına da gelmesi gerektiğini belirtiyoruz (…) Vizyonumuz iki -hatta Kıbrıs ile üç- ülkenin karşılıklı çıkarlar dahilinde yakın işbirliği içinde olmasıdır " dediği kaydedilmektedir.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?