banner39

Talabani'den Bedir Tugaylarına Övgü

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Saddam Hüseyin'in diktatörlük dönemi izlerini silmek ve terörü yenmenin, Kürt peşmergeler ve Şii Bedir Tugayları için "önemli ve mukaddes" bir görev olduğunu söyledi.Cumhurbaşkanı Talabani, Irak İslam Devrim Konseyi büny

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Talabani'den Bedir Tugaylarına Övgü

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Bedir Tugayları'nı savundu. Talabani, Irak'ın en büyük Şii partisi Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi'nin (IİDYK) askeri kanadı Bedir Tugayları'nın siyasi harekete dönüşmesinin ikinci yıldönümünde düzenlenen toplantıda, ''Bedir yiğitlerini ve ve onların Kürt kardeşlerini milis olarak niteleyenler hayal kırıklığına uğrayacak'' dedi. Kuran-ı Kerim'in okunmasıyla başlayan kongrede konuşan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Bedir Tugayı ve peşmergelere seslenerek, "Siz Bedir Tugayları ve peşmergeler Irak'ın çıkardığı en iyi insanlarsınız. Bedir Tugayı ve peşmerge militan değildir. Önünüzde mukaddes bir görev vardır.: Diktatör Saddam Hüseyin rejiminin kalıntıları silmek ve terörü yenmek. Bu görevi yapmak için halen size ve peşmergeye ihtiyaç var. Sizler demokrasi ülkesini kuracaksınız. Bedir ve peşmergeye 'milis' diyenler yanılıyor." şeklinde konuştu. Talabani, ''Siz ve sizin (Kürt) kardeşleriniz, Irak'ın özgürlüğe kavuşmasının kahramanlarısınız. Siz, kardeşlerim, düşmanın iddialarını dikkate almadan yolunuzda yürümeye devam edin, çünkü siz ve Peşmergeler, bu ülkenin gerçek evlatlarısınız'' diye konuştu.  Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi'nin (IİDYK) liderlerinden Abdul Aziz el-Hakim, partisi Bedr Organizasyonu'nun askeri kanadının, güvenliğin sağlanmasında daha büyük rol oynaması gerektiğini söyledi.
  Bağdat'ta düzenlenen bir toplantı sırasında konuşan Irak İslami Devrim Yüksek Konseyi Lideri Hakim, "Bedr Organizasyonu'ndaki kardeşlerimizin ve cesur çocuklarımızın fedakarlık ve kahramanlıklarına bir minnettarlık göstergesi olarak, bu kişilere yönetim ve hükümette, özellikle de güvenlik alanında daha çok sorumluluk vermeliyiz" şeklinde konuştu.

"Irak Sünni ve Şii olarak bölünmesin"
 
Irak Sünni Cemaati lideri Adnan ed-Duleymi, bugün Sünni alimleri topladı. Adnan ed-Duleymi toplantının amacını, "Irak'ın yeni düzenlenen anayasasının hazırlanması sürecinde, Sünni Cemaati Heyeti olarak aramızdan tecrübeli 25 kişinin yer almasını istiyoruz. Bu seçtiğimiz isimlerin, Irak halkının refahı ve adaletli bir şekilde yönetilmesi için çalışmasını istiyoruz. Irak bir Arap ülkesidir ve resmi dini İslam'dır. Bunu korumak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Irak milletinin Sünni-Şii çatışması altında parçalanmasını ve böyle yansıtılmasını istemiyoruz" şeklinde açıkladı. Sünni Alimler Heyeti, 25 kişinin seçimini basına kapalı olarak gerçekleştirdi. Bu arada, Irak'ın kuzeyindeki Tel Afer bölgesinde ABD askerleri ile direnişçiler arasında sert çatışmalar yaşandığı ve çatışmalarda 3'ü ABD askeri 36 kişinin öldüğü bildirildi. ABD ordusundan yapılan açıklamada Musul'un batısındaki Tel Afer kenti yakınlarında yoğunlaşan çatışmalarda ABD askerlerinin ve Iraklı kuvvetlerin genellikle başarılı oduğu ifade edildi. Açıklamada Mayıs ayının 26'sından bu yana düzenlenen operasyonlarda 9 adet büyük çaplı cephanenin ele geçirildiği ve 73 kişinin göz altına alındığı ifade edildi. Çoğunlukla Türkmenlerin bulunduğu Suriye sınırının 100 kilometre yakınındaki Tel Afer kenti bölgesinde çoğunlukla Sünni direnişçiler bulunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?