banner39

Talabani'den Erdoğan'a Barzani telefonu!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile telefon görüşmesi yaptı. ABD, Barzani'ye hitap tarzını değiştirdi.

Arşiv 09.04.2007, 23:39 09.04.2007, 23:39
Talabani'den Erdoğan'a Barzani telefonu!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile telefon görüşmesi yaptı.

''Talabanı'nın araması üzerine'' gerçekleşen görüşmede, IKYP Lideri Mesut Barzani'nin son açıklamaları konuşuldu.Alınan bilgiye göre, Talabani, telefon görüşmesinde ''Mesut Barzani'nin basına yansıyan son açıklamalarından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.''

''Türkiye ile ilişkilere önem verdiklerini'' ifade eden Talabani, ''iyi ilişkiler içinde olmak istiyoruz. Bunun için de gayret gösteriyoruz'' ifadesini kullandı.

Talabani, Barzani ile de temasa geçtiklerini belirtti. Başbakan Erdoğan da Riyad'daki Arap Birliği Zirvesi'nde ''medya aracılığı ile konuşmama konusunda mutabık kaldıklarını'' hatırlattı ve bu tür açıklamalar konusunda dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

Talabani de Başbakan Erdoğan'a ''hassasiyetini paylaştığını'' ifade etti.
Başbakan Erdoğan, Talabani'ye, Riyad'da yaptıkları görüşmede, ''Türkiye'ye karşı olan bize de karşıdır'' sözlerini hatırlatırken, Talabani de ''Türkiye'ye yönelik terörist faaliyetlere karşı olduklarını ve terör örgütüne karşı
ellerinden geleni yapacaklarını'' söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın ''ne yapılacaksa biran önce yapılmasını'' söylemesi üzerine de Talabani, ''ortak bir planla terör örgütüne karşı savaşmaya hazır olduklarını'' ifade etti.

ABD'DEN BARZANİ'YE TEPKİ

ABD Dışişleri Bakanlığı, ''Türkler, Kerkük'e karışırsa biz de Diyarbakır'a karışırız'' diye konuşan Iraklı Kürt lider Mesud Barzani'nin açıklamasına tepki göstererek, bu tür sözlerin, Türkiye-Irak işbirliğinin gelişmesi ve terör örgütü PKK'ya karşı mücadele konularında ''yardımcı olmadığını'' bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, günlük brifinginde, Barzani'nin sözlerinin hatırlatılması ve ABD'nin görüşünün sorulması üzerine, ''Biz, bu tür açıklamaların gerçekten yardımcı olmadığını düşünüyoruz ve bunlar, kesinlikle ortak kaygı duyulan konularda daha fazla Türkiye-Irak işbirliği sağlanması amaçlarına hizmet etmiyor. Bu amaçlara, Türkiye'ye sınır ötesi saldırılar düzenleyerek masum Türk sivillerini öldüren PKK ile savaşma konusu da dahil'' dedi.

McCormack, terör örgütü PKK ile mücadele konusunda ABD'nin, Iraklıları ve Türk hükümetini bir araya getirme yönünde yoğun çaba gösterdiğini anlatarak, ''dolayısıyla, belirttiğim gibi, Bay Barzani'den hafta sonunda gelen ifadeler, yardımcı olmuyor. Iraklı liderlerin, bütün Iraklıların ülkesi olan istikrarlı, güvenli ve toprak bütünlüğü korunan bir Irak'a ilişkin ortak çıkarları ileriye götürme yönünde, Türk hükümetiyle birlikte nasıl yakın çalışabilecekleri konusunda yoğunlaşmaları gerektiğini düşünüyoruz'' şeklinde konuştu.

Sözcü McCormack'in, açıklamasında, taşıdığı ''Kürt bölgesel hükümeti başkanı'' sıfatından dolayı Amerikalı yetkililerin genellikle ''başkan (president)'' diye bahsettiği Barzani'den bu defa ''bay (mister) Barzani'' diye söz etmesi, ''Kürt'' kelimesini kullanmaması ve Irak'ın toprak bütünlüğüne vurguda bulunması dikkati çekti.

McCormack, ABD'nin terörle mücadele özel temsilcisi Joseph Ralston'un, Türk ve Irak tarafları arasında, terör örgütü PKK konusunda güvenin artırılması ve PKK'nın sınır ötesi saldırılarının önüne geçilmesi yönünde pratik önlemler bulunması konularında hem Türkiye, hem de Iraklılarla çalıştığını söyledi.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?