banner39

Talabani'den idam savunması

Celal Talabani, yasalar gereği, büyük tartışmalar yaratan Saddam Hüseyin'in idamına müdahale etmediğini söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Talabani'den idam savunması

Saddam Hüseyin'in idamının ardından yaptığı ilk açıklamada Talabani, Yüksek Mahkeme'nin kararına müdahale etmediğini, içtüzüğün 27. maddesinde Yüksek Mahkeme'nin nihai kararlarının temyizinin olmadığının belirtildiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı bürosundan yapılan açıklamada "Devlet Başkanı'nın idam cezasına karşı olduğunu yinelediği ancak bağımsız olan adaletin kararlarına müdahale etmediği" kaydedildi.
Peyamner Haber Ajansına göre, söz konusu 27. maddede Yüksek Mahkeme'nin verdiği cezaları, Devlet Başkanı da dahil olmak üzere, hiçbir makamın bağışlayamayacağı ya da indiremeyeceği belirtiliyor.

KÜRT YÖNETİMİNİN HABERİ YOKMUŞ

Bu arada, Irak Parlamentosu’nun, Kürdistan İttifakı Listesi üyesi Dr. Mahmut Osman, Saddam Hüseyin’in idamı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Kürt yönetiminin Saddam idam edildiği zamandan ve idamın yapıldığı yerden haberdar olmadığını, idama katılmadığını söyledi.
“Hiçbir Kürt yöneticisinin idam merasimine katılmadığını çünkü o anda Kürt yöneticilerin Bağdat’ta bulunmadığını” ifade eden Osman, “Biz Kürtler Saddam’ın idam edilmesinden zararlıyız çünkü Enfal dosyası şu ana kadar sona ermedi ve hangi devletin Saddam’a kimyasal silah verdiğini bilmiyoruz” diye konuştu.

 

(ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?