banner39

Talabani'den Türkiye'nin açılımına destek

Talabani: Türkiye'nin K. Iraklı yetkililerle görüşmesi istikrar için önemli.

Arşiv 19.05.2008, 16:54 19.05.2008, 17:05
Talabani'den Türkiye'nin açılımına destek


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, ''Uzun bir aradan sonra Türkiye'deki kardeşlerimizin Kuzey Iraklı yetkililer ile bir araya gelmesi istikrar için önemli'' olduğunu söyledi.

Türkiye ve Irak arasında yakın zamanda yapılan temasları El Arabiya televizyonuna değerlendiren Talabani, Kuzey Iraklı yetkililerin de Türkiye'de üst düzey temaslarda bulunup bulunmadığı hususunda bir açıklama yapmadı. Ancak Celal Talabani'ni bu açıklaması, "Kürt yetkililer Gül ve Erdoğan ile görüştü mü?" sorusunu gündeme getirdi.

Talabani, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'de kardeşlerimizle yakın işbirliği konusunda temaslarda bulundu" dedi.

Irak lideri, terör örgütü PKK ile mücadele konusunda ise, "Türkiye'deki kardeşlerimize, bu sorunun barışçı yollarla çözülmesinin daha doğru olacağını söyledik" ifadesini kullandı.

Talabani'nin Kürdistan Yurtseverler Birliği gazetesine göre, Irak Cumhurbaşkanı Talabani birkaç gün içinde ABD'ye gidecek. Gazete, Talabani'nin ABD'de kimlerle görüşeceği konusunda ayrıntılı vermedi.

Kuzey Irak'taki bölgesel yönetimin Başbakanı Neçirvan Barzani de, bugün Washington'da ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüşecek.

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?