banner39

Talabani'den Türkiye'ye tarihi öneri

Irak Cumhurbaşkanı Talabani, 'Türkiye gelsin, Kerkük'teki tapu sicil kayıtlarını ve nüfus hareketleri iddialarını incelesin' dedi.

Arşiv 30.03.2007, 07:02 06.07.2018, 09:31
Talabani'den Türkiye'ye tarihi öneri

Başbakan Erdoğan'ın Arap Ligi Zirvesi'nde görüştüğü Irak Cumhurbaşkanı Talabani'den tarihi öneri geldi: Türkiye gelsin, Kerkük'teki tapu sicil kayıtlarını ve nüfus hareketleri iddialarını incelesin. Bütün kayıtları açarız.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dış politikadaki gelişmelerle ilgili olarak önemli mesajlar verdi. Erdoğan, Türkiye'nin özel davetli olduğu Arap Ligi Zirvesi dönüşü uçakta sohbet ettiği gazetecilere yaptığı açıklamalarda ?Türkiye bölgede daha çok inisiyatif almalı? dedi. Erdoğan şunları söyledi:

ESİR ASKERLER KRİZİ

?Zirvede İran Dışişleri Bakanı Muttaki ile görüştüm. Bu görüşme İngiltere Dışişleri Bakanı görüşmesinin devamı niteliğinde oldu. Esir alınan askerlerle ilgili ricamızı ilettik. Tabi iki tarafın da argümanları var. İranlılar yakalanan İngiliz askerleri için İran suları diyor, İngiltere hayır Irak suları diyor. Muttaki, bütün GPS görüntülerinde açık şekilde görünüyor ve bunu zamanı gelince açıklayacağız dedi. İngiltere ise koordinatların Irak sularında olduğunu gösteriyor. Muttaki, bayan askerin serbest bırakılması konusunda hemfikir olduğunu söyledi. 'Bu bilgiyi Blair'e bildireyim mi' diye sordum, 'bildirebilirsiniz' dedi. Saat 13.00'de Blair'i aradım, bayan askeri bırakma sözü verdiklerini söyledim. Diğer askerlerle ilgili de Tahran Büyükelçiğilimizden bir kişinin ziyaret edebileceklerini belirttim. Soruşturma sırasında yaparsan daha çok memnun olurum dedi. Blair girişimlerimiz için teşekkür etti. Muttaki'yi veya Ahmedinejad'ı tekrar arayacağım. Umarım öncelikle bayan askeri bırakırlar.?

GENERALLE BAĞLANTISI

?Çeşitli dedikodular var. Askerlerin alınması generalle ilişkili mi, denizde bir şey mi oldu, yoksa sadece sularına girmeyle mi ilgili... İran bir buçuk ay önce generalin ismini vererek ailesinin kendisinden haber alamıyor diye bana sordu. Emniyet'e talimat verdim, kapılara bakın giriş ve çıkışları kontrol edin diye. Türkiye'de olmadığını söylediler. Sonra haber patlak verdi.?

ENGELLEMEK İSTİYORLAR

?Bu arada Irak için zirvenin İstanbul'da yapılması konusunda mutabakat var. Sadece Irak toplantının Bağdat'ta olmasını istiyor ama bu biraz zor gibi. Türkiye her konuda inisiyatif alıyor. Mesela, Afganistan Devlet Başkanı Karzai 'bizi Müşerref'le görüştürün' dedi. Sınırda teröristlerle ilgili sorunları var. Müşerref de kabul etti. Görüşme Nisan sonu veya Mayıs'ın ilk haftasında İstanbul'da olacak. Elbette bizim bu aktif politikamız bazılarını rahatsız ediyor. Öne çıkmamıza karşı olanlar var. Hem doğudan hem de batıdan.?

TALABANİ'DEN DAVET

?Talabani'yle 45 dakikaya yakın iki ülke arasındaki bütün konuları görüştük. Bana, 'Bizim Türkiye'ye ihtiyacımız var. Bize yaptıklarınızı inkar edemeyiz' dedi. Bu arada, 'Bizim de yanlışlarımız var ama sizin taraftan da yanlışlar oluyor, basın yoluyla' diye sitem etti. Ben de ona 'Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı olarak seni hastanede arıyorum, geçmiş olsun' diyorum. Daha ötesi var mı...?

KAYITLARI İNCELEYİN

?Talabani'ye Kerkük'le ilgili 'bu şehir bütün Iraklılarındır' dedim. O da katılıyor bu görüşe. 'Bu görüşmede söylediklerini dışarıda da söyle' dedim. ?Kerkük Iraklılarındır? sözüne itirazınız var mı, 'yok' dedi. Talabani de bana, 'Kerkük'le ilgili olarak bir heyet gönderin. Kerkük'te inceleme yapsın. Tapu sicil kayıtlarını silinme var mı araştırsın. Demografik yapıyı gelsinler incelesinler. Tapuların aslı zaten Bağdat'ta, kaybolması mümkün değil. Sizin Musul'da da konsolosluğunuz var orası araştırsın' dedi. Bunu değerlendireceğiz.?

TÜRKİYE'YE SALDIRI BİZE SALDIRIDIR

?Talabani bana ayrıca, 'siz herkesle görüşüyorsunuz ama Kürtlerle görüşmüyorsunuz' diye şikayette bulundu. Ben de yanındaki Zebari'yi göstererek, 'Hoşyar'a sor Abdullah bey en çok kiminle görüşüyor' dedim. Talabani terör örgütü konusunda da kesin tavır sergiledi. 'Türkiye'ye yapılan bir saldırı bize de yapılmış bir saldırı sayılır' dedi. Bu arada onlara, yeni petrol yasasını olumlu bulduğumuzu ve Irak'ın zenginliklerinin merkezi idare kontrolüne verilmesinin olumlu olduğunu söyledim. Bu konuda tecrübelerimizi de aktarabiliriz...?

KIBRIS DİPLOMASİSİ

?BM Genel Sekreteri'yle görüşmede, Kıbrıs temsilcisinden rahatsızlığımızı ilettim. Sayın Talat ve Dışışleri de rahatsız. Temsilcinin kendisinden önce atandığını ve değerlendireceğini söyledi. Ve ayrıca, Rumlar'ın uzlaşmaz tutumunu anlattım. BM Güvenlik Konseyi üyesi olan Katar ve Endonezya'dan da Konsey'de bekleyen Annan Raporu'nun görüşülmesini sağlamalarını istedim.?

ORTADOĞU'NUN DİLİ, KÜLTÜRÜYÜZ

?AB'nin Dış Politika Temsilcisi Javier Solana da zirvedeydi. Solana'ya söyledim. Avrupa Birliği seni Ortadoğu'ya gönderiyor. Peki, gücün nereden geliyor. Türkiye, Avrupa Birliği'nde olsa sen çok daha güçlü olursun. Türkiye Ortadoğu'nun dili, sesi, kültürü... Tarihi kökleri var. Hala sıkışınca bizi arıyorsunuz. Suriye ile görüşebilir miyiz, Irak'la, Filistin'le nasıl ilişki kurabiliriz diye. Birlik içinde Türkiye bu konuları daha çabuk ve hızlı yapar. Filistin'de Ulusal Birlik hükümeti kurulması için Suudi Arabistan Kralı'nın da çok gayreti oldu. Ben de ona bir önceki gelişimde bölgeyle ilişkileri hatırlattım ve hem Suriye, hem de İran'la iyi ilişkiler kurması gerektiğini söyledim. 'Yaşça da en büyük lider sizsiniz' dedim. Bunları Beşşar'a da söyledim. Haftaya bu konuları görüşeceğim.?

Dink cinayeti

Dink cinayetinde yargı süreci işliyor, yürütme daha ne yapsın. Ben ilk anda iki bakanı hemen İstanbul'a gönderdim ve işin arkasında durdum. Bu sayede failler 32 saatte yakalandı. Hala çalışmalar devam ediyor, istihbarat sürüyor. Bizim dönemimizde bir olay hariç fail-i meçhul yok. Hablemitoğlu cinayeti kaldı. O konuyla da ilgiliyim ve bazı soru işaretlerim devam ediyor.

Bir çığlık koptu 2-2 olmuş

Başbakan Erdoğan, Türkiye-Norveç maçının oynandığı sırada Katar Emiri'yle yemekteydi. Salonun dışından gelen gol seslerini duyunca ne olduğunu sordu ve skorun 2-2'ye geldiğini öğrendi. Başbakan olayı uçakta gazetecilere, ?Bir çığlık koptu. Sordum, 2-2 olmuş. Emir de Yunanistan'la yaptığımız 4-1'lik maçı seyretmiş, çok keyiflenmiş? diye anlattı.

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?