banner15

Talabani'den Türkiye'ye tehdit

Talabani'den Türkiye'ye, 'İçişlerimize Karışırsanız Karşılık Veririz' dedi.

Talabani'den Türkiye'ye tehdit
Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Türkiye, İran ve Suriye gibi komşu ülkeleri Irak'ın içişlerine müdahale etmekle suçlayarak, bundan vazgeçilmemesi durumunda Irak'ın da, aynı şekilde karşılık vereceğini, o ülkelerdeki "muhalif güçleri" destekleyeceğini ve o ülkeler için sorun çıkaracağını söyledi.

Talabani'nin ABD'nin kamu radyosu NPR'a verdiği ve bugün yayımlanacak olan röportajının bazı bölümlerinin metni ve sesli alıntıları, NPR tarafından duyuruldu. Celal Talabani, röportajda, bazı komşu ülkeleri Irak'ın içişlerine karışmakla suçlayarak bundan vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

Sunucunun, "bu ülkeler İran ve Suriye mi?" sorusuna karşılık Talabani, "Suriye, İran, Türkiye... Ortadoğu'daki herkes var. Belki Kuveyt hariç" dedikten sonra, "biz, bu ülkelerden içişlerimize karışmamalarını, Irak'ın egemenliğine ve bağımsızlığına saygı göstermelerini istiyoruz" diye konuştu.

Talabani, sunucunun, "aksi halde ne yaparsınız?" şeklindeki sorusunu ise "Irak halkı, o zaman aynı şekilde karşılık verir, o ülkelerdeki 'muhalefeti' destekler. O ülkelerin bize yaptığı gibi, o ülkeler için sorun çıkarmaya çalışır" diye yanıtladı.

Sunucunun, yeniden, "yanı İran ve diğer ülkelerdeki muhalif güçleri mi desteklersiniz?" diye sorması üzerine Talabani, "Irak, komşu ülkelerdeki muhalif güçleri destekleyebilir, her yerde, İran'da, Suriye'de, Türkiye'de, ama biz bunu yapmıyoruz. Eğer biz onların içişlerine karışırsak onlar bizim içişlerimize karışırsa, o zaman Ortadoğu'da kaos çıkar. Biz bunu istemiyoruz. Biz, İran, Suriye, Türkiye ve Arap ülkeleriyle iyi ilişkiler istiyoruz" dedi.

ABD'de bulunan Talabani, dün de Newsweek dergisinde yayımlanan ropörtajında, PKK'nın birkaç gün içinde ateşkes ilan edeceğini ileri sürmüştü.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48