banner39

Talabani'nin misafirlerine terör suçlaması

Eş-Şarku’l-Evsat, İranlı yetkililerin gözaltına alınmasının Bağdat ile Washington arasında krize yol açtığını ve İranlı yetkilileri Irak’a davet eden Irak Cumhurbaşkanı Talabani’nin durumdan rahatsız olduğunu yazıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Talabani'nin misafirlerine terör suçlaması

26 Aralık 2006 Salı

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

İK֒nün Filistin girişimi

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Cezire gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Suriye’nin başkenti Şam’da, Hamas ve El-Fetih hareketleri arasındaki krizi sona erdirmek için üç noktadan oluşan bir girişimi ilan ettiği bildiriliyor.

 

Haberde belirtildiğine göre İhsanoğlu, Suriye Devlet Başkanı Beşşar El-Esed ile görüşmesinde bu üç noktayı şöyle açıklamış:

 

1- Sükunetin sağlanması ve silahlı unsurların sokaklardan çekilmesi.

2- Son günlerde meydana gelen güvenliği bozucu olayların soruşturulması.

3- Ulusal birlik hükümeti kurulması için çaba gösterilmesi.

 

El-Cezire, İhsanoğlu’nun, soruşturma komisyonunun 5 yargıçtan oluşacağına, 2 yargıcın Filistinli, diğer 3 yargıcın ise Genel Sekreter tarafından İKÖ üyesi ülke yargıçları arasından seçileceğine işaret ettiğini yazıyor.

 

 

Etiyopya Somali’ye savaş açtı

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin bugünkü sayısındaki bir haberde, Etiyopya Hükümeti’nin Somali İslami Mahkemeler Birliği’ne savaş açtığını ilan etmesinden bir kaç saat sonra Etiyopya uçaklarının Somali’nin başkenti Mogadişu Havaalanı’nı ve Baledogle askeri havaalanını bombaladığı kaydediliyor.

 

Haberde, Afrika Boynuzu’nda çıkabilecek bölgesel savaş uyarılarına rağmen Adis Ababa’nın, Somalili İslamcılara karşı her türlü yolu kullanacağını açıkladığı yazıyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat’ın haberinde belirtildiğine göre, Mogadişu Havaalanı’nın bombalanması, İslami Mahkemeler Birliği Başkanı Şeyh Şerif Ahmed ve Şura Meclisi Başkanı Şeyh Hasen Tahir Uveys’i taşıyan uçak havaalanına inmeden kısa süre önce gerçekleşti.

 

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesi ise “Etiyopya Somali’de iki havaalanını bombaladı” başlığıyla verdiği haberde, Somali Hükümeti güçlerinin de İslami Mahkemeler Birliği güçleri karşısında ilerlediğini ve Beldavin kentini yeniden ele geçirdiğini yazıyor.

 

El-Hayat’ın haberinde, Etiyopya Hükümeti’nin havaalanlarını Somali Hükümeti’nden izinsiz uçuşları engellemek için bombaladığını ileri sürdüğü belirtiliyor.

 

 

Talabani’nin misafiri İranlılar’a terör suçlaması

 

El-Hayat gazetesinin bugünkü sayısında Bağdat’ta gözaltına alınan İranlılarla ilgili bir haber yer alıyor.

 

“Talabani’nin misafiri 4 İranlı gözaltına alındı” başlığıyla verilen haberde, İran’ın vatandaşılarının serbest bırakılmaması halinde meydana gelebilecek kötü sonuçlara karşı uyardığı bildiriliyor.

 

Talabani’nin sözcüsü Hiva Osman, El-Hayat’a yaptığı açıklamada, Tahran ve Bağdat arasındaki ikili güvenlik anlaşması çerçevesinde Talabani’nin konuğu olan İranlı iki yetkilinin yanındakilerle birlikte Amerikan askerleri tarafından gözaltına alındığını söylemiş.

 

Eş-Şarku’l-Evsat ise, İranlı yetkililerin gözaltına alınmasının Bağdat ile Washington arasında krize yol açtığını ve İranlı yetkilileri Irak’a davet eden Irak Cumhurbaşkanı Talabani’nin durumdan rahatsız olduğunu yazıyor.

 

Haberde, New York Times gazetesinin önceki gün İranlı yetkililerin Irak güçlerine karşı saldırı planladığı gerekçesiyle gözaltına alındığını yazdığı da hatırlatılıyor ve İran Büyükelçiliği’nde görevli İranlı diplomatların serbest bırakıldığı fakat Amerikalıların aralarında askerlerinde bulunduğu bazı İranlı yetkilileri hâlâ gözaltında tuttukları kaydediliyor.

 

 

Suud El-Faysal: Önce İsrail’den işe başlamalı

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan Er-Riyad gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El-Faysal’ın nükleer silahların yayılmasını önleme girişiminin ilk önce İsrail’den işe başlaması gerektiğini söylediği yazıyor.

 

Er-Riyad’ın haberine göre, Suud El-Faysal, Maskat’ta Umman Dışişleri Bakanı’yla birlikte düzenlediği basın toplantısında, İran’ın nükleer faaliyetleriyle ilgili sorunun görüşmeler yoluyla çözülmesini ümit ettiklerini belirtmiş.

 

Suud El-Faysal, dünyadaki nükleer yarışın ve nükleer silahların yayılmasının sebebinin İsrail’in nükleer faaliyetlerine göz yumulması olduğunu ve İsrail’e de diğer devletlere davranıldığı gibi davranılması gerektiğini söylemiş.

 

 

Şam, iki haftadan kısa bir süre içinde 4. Amerikalı senatörü ağırladı

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Beyan gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Cumhuriyetçi Senatör Arlon Spector’un dün Şam’da Suriye Devlet Başkanı Beşşar El-Esed ve Suriye Dışişleri Bakanı Velid El-Muallim ile bir araya geldiği bildiriliyor.

 

Haberde, Amerikan yönetiminin bu tür ziyaretlere karşı çıkmasına rağmen Senatör Arlon Spector’un iki haftadan kısa bir süre içinde Şam’ı ziyaret eden 4. Amerikalı senatör olduğu belirtiliyor.

 

El-Beyan’ın haberinde ayrıca, Senatör Arlon Spector’un Şam’da Suriye-Amerika ilişkilerini ve bölgesel sorunları ele alacağı ve gezisine başlamadan önce ABD Dışişleri Bakanı Rise’ın bu geziden vazgeçmesi yönündeki telkinlerini dinlemediği de kaydediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?