banner39

Talat: AB, Rum tarafını uyarsın

KKTC Cumhurbaşkani Talat, Rum tarafının, AB ülkeleri tarafından uyarılmasını istedi.

Arşiv 02.04.2009, 22:37 02.04.2009, 22:37
Talat: AB, Rum tarafını uyarsın


İsveç Dişışleri Bakanı Carl Bildt'in davetlisi olarak İsveç'in başkenti Stockholm'e gelen KKTC Cumhurbaşkani Mehmet Ali Talat, AB üyesi Rum tarafının, AB ülkeleri tarafından uyarılmasını istedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Stockholm'de kaldığı otelde İsveç Dışisleri Bakanı Carl Bildt'i kabul ederek yaklaşık bir saat görüştü. Bildt'le görüşmesinden sonra basına açıklama yapan Talat, Kıbrıs sorunu çözümünün Birleşmis Milletler şemsiyesi altında sürdürüldüğünü hatırlattı.

Talat, "Bunu bütün taraflar kabul etmiş durumda. Ancak Kıbrıs Rum tarafının AB üyesi olması ve Kıbrıslı Türkler de AB üyesi olacakları için, Birleşik Kıbrıs'ın bir parçası olarak AB'de yer alacağı için Avrupa Birliği'nin Kıbrıs sorunuyla ilişkilerini de tabii ki konuşmak durumundaydık ve onu da konuştuk" dedi.

Kıbrıs sorunuyla ilgili tam teşekküllü müzakerelerin başladığını hatırlatan Talat, "Bu müzakereler halen birçok başlık ele alınarak ilerletilmiş durumdadır. Yönetimde güç paylaşımı, mülkiyet, ayrıca yakın bir zamanda başlayacağımız ekonomi (müzakeresi) aşıldıktan sonra müzakerelerin önemli kısmı tamamlanmış olacaktır" diye konuştu.

Rum yönetimiyle yapılan bu görüşmelerin, Birleşmis Milletler Genel Sekreterliği himayesinde iyi niyet çerçevesinde yürütüldüğünü belirten KKTC Cumhurbaşkanı Talat, şunları söyledi:

"Ancak sürecin içerisinde AB boyutu da vardır. Zaten bir başlık olduğu gibi buna ayrılmıştır. Avrupa Birliği konuları başlığı. İlginç olan bu konuda ciddi yakınlaşmalar sağlanmıştır. Ancak henüz tamamlanmadığı için yakınlaşmanın ne kadar olduğunu henüz söylemem mümkün değildir. Fakat ele alınan konularda ciddi yakın temas sağlanmıştır. Carl Bildt ile bunları da konuştuk. Ancak bu arada Kıbrıslı Türklerin çok önemli şikayetleri var. AB söz verdiği izolasyonları kaldırma konusunda beklenen adımları atmamıştır. Dolayısıyla bundan ciddi bir rahatsızlık duymaktayız. Bu aynı zamanda, görüşme sürecini de olumsuz olarak etkilemektedir. O nedenle AB üyesi olan Kıbrıs Rum tarafının AB üyeleri tarafından uyarılması ve motive edilmesi gerekiyor."

Talat, basın açıklaması sırasında, bir soru üzerine, Ergenekon soruşturmasını başından itibaren takip ettiklerini belirterek, "KKTC'de Ergenekon'la ilgili bazı açıklamalar geçtiğini okudum. Bu konuda belki ileride KKTC'de de bir soruşturma girişimi olabilir" dedi.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?