banner39

Talat: Açıklamalar üzüntü verici

Mehmet Ali Talat, Lokmacı geçidi hakkında Genelkurmay Başkanlığının yaptığı açıklamayı değerlendirirken kendisinin bir görüş farklılığı imajını yaratmak istemediğini belirterek bu durumdan üzüntü duyduğunu bildirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Talat: Açıklamalar üzüntü verici

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Lokmacı köprüsüne ilişkin olarak Genelkurmay Başkanlığınca yapılan açıklamasını değerlendirirken kendisinin bir görüş farklılığı imajını yaratmak istemediğini belirtti.

Rumlara malzeme verildiği için “Ortaya çıkan durumun en genel hatlarıyla kendisini üzdüğünü” diyen Talat, “Bu beni üzdü. Böyle olmamalıydı. Bir ayrılık imajını vermeden yürütebilirdik ve sağlıklı bir noktaya taşıyabilirdik” diye konuştu.

Mehmet Ali Talat, Lefkoşa’da BRT ile yaptığı söyleşi sırasında “Genelkurmay açıklaması sizi üzdü mü? sorusu üzerine Genelkurmay Başkanlığında yaptığı görüşmenin ardından gelişmeleri anlattı. Talat, “Lokmacı Köprüsü görüşüldü mü?” diye sorulduğunu belirterek şöyle devam etti:

GÖRÜŞ FARKLILIĞI İMAJINI YARATMAK İSTEMEDİM

“Ben doğal olarak, KKTC Cumhurbaşkanı olarak kurumlar arasında bir görüş farklılığı, bir uyumsuzluk var imajını yaratmak istemedim. Bundan dolayı ‘hayır bu konuyu konuşmadık’ dedim. Hemen arkasında bunu ilave ettim: gündemimiz o değildi. Yani ‘Sadece onu konuşmak için gelmiş değilim’ demek istedim. Ben bütünlüğün bozulduğu imajını vermemek için böyle bir ifadede bulundum. Sonuçta benim ne konuştuğum değil, sonuç önemlidir.”

Talat, Rumlara malzeme verildiği için “Ortaya çıkan durumun en genel hatlarıyla kendisini üzdüğünü” belirterek “Dolayısıyla bu beni üzdü. Böyle olmamalıydı. Bir ayrılık imajını vermeden yürütebilirdik ve sağlıklı bir noktaya taşıyabilirdik. Maalesef böyle olmadı” diye konuştu.
Oysa sanki krizin devam ettiği izlenimin yaratıldığını, bunun “küçük çapta bir kriz ise”, Cuma günü çözüldüğünü belirten Talat, “Beni üzen genel sonuç” ifadesini kullandı.

SIKINTILAR SONRAKİ ÇALIŞMA SÜRECİNİ ETKİLEYECEK

Köprü sorununun yarattığı sıkıntıların sonraki çalışma sürecini “mutlaka etkileyeceği”ni ifade eden Talat, “Koordinasyon gerçekleştirirken belki de daha ayrıntılı, daha detaylı, daha yavaş ve daha kesin adımlar atmak lazım” diye konuştu.
Talat, Genelkurmay ile yapılan görüşmede bir miktar asker çekilmesi önerisini götürmediğini de söyledi.

ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?