banner15

Talat Alman Heyetini ağırladı

Almanya heyeti, KKTC'nin başkenti Lefkoşa'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat tarafından kabul edildi.

Talat Alman Heyetini ağırladı

Alman Sosyal Demokrat Parti (SDP) Hessen Eyalet milletvekilleri Jürgen Walter ve Lothar Klemm ile SDP milletvekili ve eski Avrupa Parlamentosu üyesi Ozan Ceyhun'dan oluşan Almanya heyeti, KKTC'nin başkenti Lefkoşa'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat tarafından kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Talat, konuklarına uzun uzun içinde bulunulan durumu anlatacağını belirterek, samimiyetle teşekkür etmekle yetineceğini söyledi. Talat, “Avrupalılardan beklenen bir ziyareti gerçekleştiriyorsunuz dedi.

Talat, Kıbrıs Türk halkının AB'ye verdiği onayı tüm toplumsal davranışlarında gösterdiğini belirterek, Annan Planı sonrasında seçimlerde de AB'ye girmek istediğini kanıtladığını, karşılığında da AB ve bütün dünyadan kendisini anlamasını beklediğini söyledi. Talat, “Sizler bunu yapıyorsunuz, sizlere teşekkür ediyorumö dedi. Jürgen Walter de, bilinçli olarak İstanbul üzerinden Ercan'a geldiklerini tekrarlayarak, amaçlarının buradaki sorunları yerinde görmek olduğunu söyledi. Walter, Kuzey Kıbrıs'ın AB içerisinde hak ettiği yeri bulamadığını belirterek, “Bölünmüş bir ülke ve kentin AB içerisinde farklı bir duyarlılıkla ele alınması gerekiyor dedi.

Walter, 1989'da Berlin duvarının yıkıldığını ve duvarla bölünmenin ne demek olduğunu çok iyi bildiklerini kaydederek, “Kuzey Kıbrıs'ın geleceği AB'de yatıyor. Daha önce yapılmayanı yapmak ve AB'nin bu konuda bir şeyler yapmasını sağlamak istiyoruz dedi.

'Evet' diyen bir toplumun AB'ın dışında kalıp, 'hayır' diyenlerin birliğe katılmasını haksızlık olarak değerlendiren Walter, “Kuzey Kıbrıs'taki insanlar AB'ye 'evet' demişse şimdi biz de Kuzey Kıbrıs'a 'evet' diyebiliriz dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35