banner39

Talat ve Hristofyas 16. kez bir araya geldi

Mehmet Ali Talat ve Dimitris Hristofyas, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde, Lefkoşa ara bölgede 16. kez bir araya geldi.

Arşiv 16.01.2009, 09:38 16.01.2009, 09:38
Talat ve Hristofyas 16. kez bir araya geldi


KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde, Lefkoşa ara bölgede 16. kez bir araya geldi.

İki lider arasında baş başa başlayan görüşme, daha sonra, liderlerin heyetleri ve BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ile Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun'un katılımıyla devam edecek.

Müzakerelerin başladığı 11 Eylül 2008'den beri görüşülen "yönetim ve güç paylaşımı" ana başlığı altındaki konuların görüşülmesinin bugün tamamlanması bekleniyor.

Liderler, "yönetim ve güç paylaşımı" ana başlığı altında, "federal yetkiler", "yürütme", "yasama", "yargı", "federal polis", "kamu idaresi", "kamu hizmeti komisyonu", "bağımsız kurumlar", "dış ilişkiler" ve "uluslararası anlaşmalar" konularını müzakere etti.

Liderler, 12 Ocak Pazartesi günü, federal devlet ile kurucu devletler arasındaki ilişkileri ve "tıkanıklıkların aşılması mekanizması"nı görüşmüştü. Bu konuların görüşülmesine bu gün de devam edilecek.

Bu arada KKTC Cumhurbaşkanı Talat, görüşmenin ardından Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetiminin (TÜRKSOY) davetlisi olarak Ankara'ya gidecek.

Kaynak : AA

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?