banner39

Talat ve Hristofyas bir araya geliyor

KKTC lideri Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas bugün bir araya geliyor.

Arşiv 23.05.2008, 07:37 23.05.2008, 07:37
Talat ve Hristofyas bir araya geliyor

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas bugün bir araya gelecek.

Talat ve ve Hristofyas, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü (UNCYP) Misyon Şefi Taye-Brook Zerihoun'un Lefkoşa ara bölgedeki ikametgahında saat 11.00'de görüşecek.

Talat'ın BM ve AB ile ilişkilerden sorumlu temsilcisi Özdil Nami ile Rum yönetimi komiseri Yorgos Yakovu'nun da katılacağı görüşmede, kapsamlı müzakerelere hazırlık amacıyla oluşturulan ve 21 Nisan'da çalışmalara başlayan çalışma grupları ile teknik komitelerin faaliyetleri değerlendirilecek.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, dün yaptığı açıklamada, çalışma grupları ve teknik komitelerin ürettiği sonuçların ele alınacağı toplantıda, "Hristofyas'ın 21 Haziran'da başlaması planlanan kapsamlı çözüm müzakerelerini erteleme önerisinin ortaya çıkabileceğini" söyledi.

Görüşmede başka konuların da gündeme gelebileceğini ifade eden Erçakıca, "Hristofyas'ın kapsamlı çözüm müzakereleri masasına oturmasını engelleyen sorunlar olması halinde, Kıbrıs Türk tarafının bu konuda Hristofyas'a yardım edebileceğini" belirtti.

Erçakıca, Bayrak televizyonunda yaptığı açıklamada, "Bu sorunların ne olduğunu açıklıkla, halk tabiriyle adam gibi, ortaya koyması lazım. Cumhurbaşkanı, bunları dinledikten sonra kendisine yardımcı olmaya çalışacaktır" dedi.


Kaynak: Ajanslar


banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?