banner39

Talat ve Hristofyas biraraya geliyor

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, bugün biraraya geliyor.

Arşiv 21.03.2008, 07:17 21.03.2008, 07:17
Talat ve Hristofyas biraraya geliyor

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, bugün BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilci Michael Möller'in Lefkoşa ara bölgedeki evinde saat 10.00'da biraraya gelecekler.

Liderler, Hristofyas'ın 24 Şubat'ta Rum liderliğine seçilmesinin ardından ilk kez görüşecek.

Görüşmede, Cumhurbaşkanı Talat'a, BM ve AB ile müzakerelerden sorumlu özel temsilcisi Özdil Nami eşlik edecek.

Liderlerin görüşmesini değerlendiren KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, bugünkü liderler buluşmasında Türk tarafının,"Kıbrıs Rum tarafındaki lider değişikliğinin bir politika değişikli anlamına gelip gelmediğini" öğrenmeye çalışacağını bildirdi.

Hasan Erçakıca, "Çünkü önümüzdeki dönemi belirleyecek olan şey, Kıbrıs Rum tarafının çözüme olan ilgisizliği ilgiye dönüştü mü, dönüşmedi mi. Papadopulos zamanında Kıbrıs Rum tarafının çözüme ilgi duymadığını biliyoruz. Acaba bu ilgisizlik ortadan kalktı mı, kalkmadı mı, bu önemli bir veri olacak önümüzdeki süreç bakımından" dedi.

Erçakıca, yaptığı açıklamada, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın, 8 Temmuz Anlaşması'nı "kapsamlı çözüm müzakerelerine yol açacak şekilde hayata dönüştürmek isterse bir sorun olmayacağını, ancak eski Rum lideri Tasos Papadopulos gibi 8 Temmuz'u bir oyalama sürecine dönüştürmek isterse sorun yaşanacağını" söyledi.

Cumhurbaşkanı Talat'ın görüşmede, Türk tarafının bilinen tutumunu izah edeceğini kaydeden Erçakıca, "Bu da esas olarak, kapsamlı çözüm müzakerelerinin en erken zamanda başlaması ve kapsamlı çözüme en erken zamanda ulaşılması gereğidir" diye konuştu.

Erçakıca, Türk tarafının başlayacak görüşmelerde Annan Planı'nı referans olarak almak istediği, Hristofyas'ın ise önceki günkü basın toplantısında "8 Temmuz Anlaşması'nın başlangıç noktası olacağını" söylediği anımsatılınca, Annan Planı'nın zemin olarak meselenin özünü teşkil ettiğini kaydetti.

Annan Planı'nın Kıbrıs sorununun nasıl çözüleceğini tarif ettiğini belirten Hasan Erçakıca, 8 Temmuz'un ise bir prosedürel anlaşma olduğuna dikkat çekti.

Erçakıca, "Eğer 8 Temmuz Anlaşması'nı kapsamlı çözüm müzakerelerine yol açacak şekilde hayata dönüştürmek istiyorsa Hristofyas, bir sorunla karşılaşmayız. Ama eğer, 8 Temmuz Anlaşması'nı bir oyalama sürecine dönüştürmek isterse sorun yaşarız" dedi.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?