banner39

Talat'ı uçaktan indirten protesto

ABD'den dönen KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Ada'ya gitmek için İstanbul'da bindiği uçakta protestoya uğradı

Arşiv 30.09.2009, 07:52 30.09.2009, 09:40
Talat'ı uçaktan indirten protesto


NewYork'ta çeşitli temaslarda bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve beraberindeki heyet, Türkiye üzerinden Kıbrıs'a giderken Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) uçağını beklettiği gerekçesiyle yolcular tarafından protesto edildi. Yolcuların alkış ve ıslıklarla protesto ettiği Talat ve eşi uçaktan inmek zorunda kaldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, eşi Oya Talat, Türk Hava Yolları'nın tarifeli uçağı ile dün New York'tan İstanbul'a bir buçuk saat gecikmeli geldi. Saat 09:55'de iniş yapması beklenen THY uçağı İstanbul Atatürk Havalimanı'na saat 11:22'de iniş yaptı. Talat ve beraberindeki heyet İstanbul'dan da Kıbrıs Türk Hava Yolları'nın tarifeli uçağı ile Ada'ya gitmeyi planlıyordu. Ancak THY uçağı rötar yapınca saat 09:30'da Atatürk Havalimanı'nda kalkış yapması planlanan ve çinde 137 yolcusu bulunan Kıbrıs Türk Hava Yolları'nın Ercan'a gidecek uçağı 2,5 saat alanda bekletildi.

Teknik bir arıza oluştuğu belirtilen uçağa New York'tan dönen Talat ve heyeti binince gecikmenin bu nedenle yapıldığı iddiası ortaya atıldı. Bunun üzerine Talat ve beraberindeki heyet bir anda yolcuların protestosuyla karşılaştı. Saatlerdir uçağın içinde bekleyen yolcular tarafından alkış ve yuhalama protestosuyla karşılaşan Talat ve ekibi aşağı inmek zorunda kaldı ve Ada'ya gitmekten vazgeçtiği öğrenildi. Kıbrıs Türk Hava Yolları uçağı da saat 11:50'de kapı kapattıktan sonra saat 12:10'da havalandı.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, uçağın alanda iki saat beklemesinin nedeninin Cumhurbaşkanı Talat olmadığını belirtti. Erçakıca, Cumhurbaşkanının KTHY uçağını bekletme gibi bir direktif vermesinin söz konusu olmadığını belirtti.

Kaynak: Ajanslar


banner53
Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?