banner39

Talat'tan Almanya'ya mesaj

KKTC Cumhurbaşkanı, "AB yeni dönem başkanı Almanya'dan beklentimiz, izolasyonların kaldırılmasıdır. Çünkü izolasyonların mantığı kalmamıştır" dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Talat'tan Almanya'ya mesaj

Cumhurbaşkanı Talat, izolasyonların uygulanma gerekçesinin, geçmişte, Kıbrıslı Türklerin ayrılık yanlısı olması diye gösterildiğini, referandumla Kıbrıslı Türklerin ayrılık değil, adanın birleşmesinden yana olduğunun ortaya çıktığını kaydetti.

Talat, "Bu nedenle gerekçesi ortadan kalkan izolasyonların uygulanmasının da hiçbir anlamı yoktur" diye konuştu.

Türkiye'deki seçimlere de değinen Talat, Türkiye'de Kıbrıs sorununun iç politika unsuru yapılmasının gelişmeleri etkileyeceğini savunarak, şunları söyledi:

"Benim temennim, Türkiye'de Kıbrıs sorununun iç politika unsuru yapılmamasıdır. Kıbrıs sorunu hem ulusal bir sorun, hem de Kıbrıs Türkünü yakından ilgilendiren en birinci sorun olduğu için, Türkiye'nin bunu Kıbrıslı Türklerin daha fazla çalışmasına bırakması ve bunun sonuçlarına saygı duyması, hem de ulusal bir konu olarak iç politika malzemesi yapmaması gerekir diye düşünüyorum. Ancak ne yazık ki, iç politika malzemesi olduğu da bir gerçek. Bu yüzden, seçimlerden etkilenecek ve seçimleri de etkileyecek gibi görünüyor. Bundan hoşnut değilim doğrusu... Ama yapacak da bir şey yok gibi gözüküyor."

KKTC Cumhurbaşkanı, 2006'da güney Kıbrıs'ta ırkçı, milliyetçi yükselişte ciddi bir artış olduğuna da işaret ederek, bunun, Kıbrıs sorununun çözümüne son derece olumsuz etkileri olduğunu söyledi. Talat, "Rum yönetiminin uygulamalarından kaynaklanan milliyetçi yükselişin derhal

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?