banner39

Talat'tan Kıbrıs Açıklaması

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Lefkoşa'nın askersizleştirilmesini önerme gibi bir planlarının bulunmadığını söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Talat'tan Kıbrıs Açıklaması

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüşmesinden sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Talat, "Tabii ki, Kıbrıs çok hassastır ve dediğim gibi sadece ilan edilmiş ateşkes koşulları vardır. O nedenle bütün kararlar çok hassas bir şekilde incelendikten sonra alınır. O bakımdan biz bütün iyi niyetimizi göstererek, hem Kıbrıs sorununun çözümünü hem de iki halk arasındaki ilişkilerin iyileşmesini ve aynı şekilde Türkiye'nin de yer aldığı bölgede Türk-Yunan ve bölge ilişkilerinin iyileştirilmesini istiyor ve üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu söylüyoruz" diye konuştu.

Ocak ayında AB tarafından ele alınması beklenilen Doğrudan Ticaret Tüzüğüne ilişkin soru üzerine de Talat, görüşmede bu konuyu da ele aldıklarını söyledi.

Tüzüğün bilindiğinin aksine "izolasyonların kaldırılması" olmadığına dikkati çeken Talat, basının bunu abartmamasının iyi olacağını çünkü gündemde olanın izolasyonların kaldırılması değil sadece doğrudan ticaret tüzüğü olduğunu vurguladı. Talat şunları kaydetti: 
"İzolasyonların kaldırılması çok daha geniş perspektiften bakılması gereken bir olaydır. Eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan Güvenlik Konseyi'ne sunduğu raporda izolasyonların tümünün kaldırılmasından bahsediliyordu. AB'nin Doğrudan Ticaret Tüzüğü ise izolasyonların kaldırılmasından çok, sadece doğrudan ticareti sağlayacak yani ticaret kısıtlamalarını nispeten ortadan kaldıracak bir girişimdir. O bakımdan (tüzüğün) Kıbrıslı Türklerin izolasyonlarının kaldırılması olarak değil de doğrudan ticaretin sağlanması olarak ele alınmasında fayda var."

Tüzüğün bu ay görüşüleceğini anımsatan Talat, Kıbrıs Rum kesimi AB üyesi olduğu için ciddi engeller çıkaracağı endişelerinin devam ettiğini belirterek, "Ama umarım ki AB Kıbrıs Rum tarafının bu engelleyici tutumuna prim vermez ve verdiği sözü yerine getirir. Bizim talebimiz budur."

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Rum basınında çıkan "KKTC'nin, Lefkoşa'nın silahsızlandırılmasını önermeye hazırlandığı" yönündeki bir habere ilişkin soruya, "Kıbrıs sorununu çözerek sadece Lefkoşa'nın değil, adanın bütününün silahsızlandırılması ve askersizleştirilmesi söz konusu olmalıdır. Bunu kamufle etmek için Lefkoşa'nın askersizleştirilmesi gibi çok daha önemsiz bir konuyu gündeme getirmek, sanıyorum ki doğru değil ve şu anda böyle bir öneri yapma gibi bir planımız yok" yanıtını verdi.

Talat, bu konunun bir düşünce olarak değişik zamanlarda ortaya atıldığını hatırlatarak, şunları da kaydetti:  "Ancak ülke askersizleştirilmediğine göre Lefkoşa'nın askersizleştirilmesinin çok önemli bir konu gibi ortaya atılması esas Kıbrıs'ta halen Kıbrıs sorununun var olduğunu yani çözümsüzlüğünün devam ettiğini ancak kamufle etmeye, gözlerden saklamaya yarar."

Talat, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Kıvrıkoğlu ile arasında bir gerginlik olup olmadığının sorulması üzerineyse şu yanıtı verdi:  "Sayın Barış Kuvvetleri Komutanı ile benim aramda, herhangi bir sorun olması mümkün değil. Böyle bir lüksümüz olabileceğini düşünmüyorum, çünkü bizim Kıbrıs'ta Sayın Komutanla güvenliğimizin sağlanması ve devamı açısından yakın işbirliği içerisinde olmamız gerekiyor ve bu yakın işbirliğini sürdürüyoruz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?