banner15

Taliban Afganistan'da okul açıyor

Taliban, Batı "propagandasına" karşı açılacak okullar için bir milyon dolar harcanacağını açıkladı.

Taliban Afganistan'da okul açıyor

Afganistan'da Taliban, batı destekli merkezi hükümet, ABD ve NATO güçleriyle sadece askeri değil, sosyal cephede de savaşacak. Taliban sözcülerinden Abdül Hay Mutmaen, Reuters'a verdiği bilgide, Batı ve Batı destekli Afgan hükümetinin "propagandasına" karşı açılacak okullar için bir milyon dolar harcanacağını kaydetti.

Taliban sözcüsa, okullara kızların alınıp alınmayacağı konusunda bilgi vermedi ancak mart 2007'den itibaren 14 bölgede okulların açılacağını söyledi. Sözcü, okullarda İslami eğitim yapılacağını da belirtti.

Afganistan'daki saldırılarda şu ana kadar yüzlerce okul bombalandı, onlarca öğretmen ve öğrenci öldürüldü. Taliban'ın 2001'de devrilmesinden bu yana Afganistan'da eğitim alanında önemli ilerleme kaydedildi, en az 6 milyon çocuk okula döndü.

Ama bugün, ilkokul çağına gelmiş çocukların yarısı, güvenlik sorunu nedeniyle sınıflara giremiyor. Örgütün, ülkenin güneyinde çok etkin olduğu biliniyor.

ABD, 11 Eylül saldırılarının sorumlusu olarak gösterdiği Usame Bin Ladin'in Afganistan'da saklandığını öne sürerek bu ülkeyi işgal etmiş ve Taliban yönetimini devirmişti.

Ne Bin Ladin, ne de Taliban lideri Molla Ömer yakalandı. Altı yılın ardından ülkede istikrar hala tam anlamıyla sağlanamadı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35