Taliban Bagram'daki ABD üssüne saldırdı

Taliban iki günde iki ayrı NATO hedefine saldırdı, bugün adres ABD'nin Afganistan'daki en büyük üssü oldu

Taliban Bagram'daki ABD üssüne saldırdı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dün NATO konvoyuna düzenlenen saldırının ardından, Taliban bu sabah da ABD'nin Afganistan'daki en büyük üslerinden olan Bagram'a baskın yaptı.

Sabaha karşı 3'te başlayan ve öğle saatlerine kadar süren saldırıda, 7 ABD askerinin yaralandığı, 10 Taliban komandosunun da öldüğü bildirildi.

Taliban sözcüsü Zabiullah Mucahid ise söz konusu saldırıya 20 intihar komandosunun katıldığını belirtmişti. Taliban militanlarının, Afganistan'daki en büyük ABD üssüne roketler, el bombaları ve otomatik silahlarla baskın düzenlediği kaydedildi.

Saldırı, dün beş Amerikan ve bir Kanada askerinin öldüğü Kabil'deki NATO konvoyuna yönelik saldırıdan saatler sonra gerçekleştirildi. Taliban bu ay başında yeni bir operasyon dalgasının başlatılacağı açıklaması yapmıştı.

Bagram üssü yakınlarında halen silah sesleri duyulduğu bildiriliyor.

Kabil yakınlarındaki bulunan ve Amerikan askerlerinden oluşan NATO birliklerinin kaldığı Bagram üssü, son dönemde ABD'nin gizli bir tutukevi bulunduğu iddialarıyla gündeme gelmişti.

ABD ordusunun yalanlamasına rağmen, İngiliz yayın kuruluşu BBC, Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nin (ICRC) Bagram'da gizli bir tutukevi bulunduğunu doğruladığını bildirmişti.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 13:51
banner53
YORUM EKLE

banner39