banner15

Taliban: Beytullah Mesud hayatta

Pakistan Talibanı, liderleri Beytullah Mesud'un geçen haftaki saldırıdan sağ kurtulduğunu açıkladı.

Taliban: Beytullah Mesud hayatta

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan Talibanı lideri Beytullah Mesud'un öldüğüne dair haberlere yakınındaki insanlardan yalanlama geldi. Beytullah Mesud'un geçtiğimiz hafta içerisinde ABD insansız uçak saldırısında öldüğü iddia edilirken, Pakistanlı yetkililer de grup içerisinde liderlik mücadelesine giren Hekimullah Mesud ve Veli Rahman'dan birinin öldüğünü dile getirmişlerdi.

Beytullah Mesud'un yakınındaki isimlerden Hekimullah Mesud ise kendisinin ve Beytullah Mesud'un hayatta olduğunu açıkladı. Reuters'e açıklama yapan Hekimullah Mesud, Beytullah Mesud öldüğü için bir danışma meclisi toplandığı, burada Veli Rahman ile çatıştıklarını, "Beytullah Mesud hayatta olduğu için böyle bir meclis toplanmamıştır." diyerek yalanladı. Veli Rahman da böyle bir toplantı yapıldığına dair iddiaları yalanladı.

Beytullah Mesud'un öldüğüne dair ABD ve Pakistanlı yetkililerden gelen açıklamalara da değinen Hekimullah Mesud, kendisinin Beytullah Mesud'un hayatta olduğunu kanıtlamaycağını, Pakistan İçişleri Bakanlığı'nın onun hayatta olmadığını kanıtlaması gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta Güney Veziristan'da Beytullah Mesud'un kayınbiraderinin evine düzenlenen saldırıda, Beytullah Mesud'un eşi hayatını kaybetmişti. ABDli yetkililer Beytullah Mesud'un öldüğü noktasında "neredeyse emin" olduklarını söylemişlerdi.
Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2009, 17:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35