banner39

Taliban, bir casusun infaz görüntülerini yayınladı

Afganistan'da Taliban'ın, Amerikan askerlerine yardım etmek ve geçen aralık ayında komutanlarından birinin öldürülmesine neden olmakla suçladığı bir kişiyi öldürdü.

Arşiv 21.04.2007, 12:02 21.04.2007, 12:02
Taliban, bir casusun infaz görüntülerini yayınladı

Merkezi Dubai'de bulunan El Arabiya televizyonu, maskeli kişilerin tuttuğu, casuslukla suçlanan gözleri bağlı Gulam Nabi'ye büyük bir bıçakla yaklaşan birisinin görüntülerini yayınladı.

Televizyon, Nabi'nin öldürülüş sahnesini göstermezken, video kasetin internetten alındığı belirtildi.

Amerikan askerleri, geçen aralık ayında Taliban komutanlarından Ahtar Muhammed Osmani'nin, ülkenin güneyinde aracına düzenledikleri hava saldırısında öldürüldüğünü bildirmişti.

Taliban da Osmani'nin ölüm haberini doğrulamıştı. Molla Ömer'den çağrı
Taliban lideri Molla Muhammed Ömer'in, Afgan ve yabancı güçlere yönelik intihar saldırılarının artırılması ve Taliban üyelerine birlik içinde kalmaları çağrısında bulunduğu bildirildi.

Taliban komutanlarından Molla Hayetullah Han, Molla Ömer'in üst düzey ve yerel komutanlarla temasa geçtiğini ve onları geçen haftalarda ülkede düzenlenen "başarılı" saldırılarından ötürü kutladığını söyledi.

Molla Ömer'in komutanlarla nerede ve nasıl temasa geçtiği konusunda bilgi vermeyen Han, Taliban liderinin, "işgalci güçler ve kafirlere" karşı intihar saldırılarını artırmaları çağrısı yaptığını kaydetti.

Han, Molla Ömer'in bu saldırılar sırasında sivillere zarar verilmemeye çalışılmasını istediğini de sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?