banner15

Taliban bir kenti kontrolüne aldı

Taliban güçlerinin Afganistan'ın güneyindeki, Helmand eyaletindeki Musa Kale kentinde kontrolü ele geçirdiği bildirildi.

Taliban bir kenti kontrolüne aldı

Musa Kale'deki İngiliz güçleri, yerel liderlerle varılan barış anlaşması ardından kentten geri çekilmişti. Kent geçen Ekim ayında varılan anlaşmaya dek çok şiddetli çatışmalara sahne olmaktaydı.

Musa Kale ile ilgili barış anlaşması, Afganistan'daki İngiliz ve Amerikan güçlerinin komutanları arasında önemli bir sürtüşme konusu olmuştu.

Afganistan'daki İngiliz güçlerinin tartışma yaratan yöntem değişikliği ardından, İngiliz askerleri Musa Kale'den çekilmişti.

Yerel liderler, Taleban güçlerini kentten uzak tutacakları ve kentin güvenliğinden kendi ihtiyaç güçlerinin sorumlu olacağını bildirmişlerdi.

Bölgedeki bir İngiliz sözcü, Musa Kale'de 142 gün boyunca sükunet sağlandığını belirtti. Ancak şimdi bunun sona erdiği anlaşılıyor.

Helmand valisi ile yerel yetkililer, BBC'ye yaptıkları açıklamada, Taleban'ın gece saatlerinde Musa Kale'ye girerek kendilerine karşı çıkan bazı yaşlı liderleri gözaltına aldığını ve hükümet binasının kısmen tahrip edildiğini belirttiler.

İngiliz askerleri aynı binayı geçen yaz aylarında art arda gelen saldırılara karşı korumuştu.

Amerikalı komutan ve diplomatlar, İngilizlerin vardıkları anlaşmayı eleştirmiş, anlaşmanın Musa Kale'nin yaşlı liderleriyle değil, Taleban'ın kendisiyle yapılmış olduğunu savunmuşlardı.

ABD yetkilileri, isyancılarla başetmenin yolunun bu olmadığını belirtmişlerdi.

Musa Kale'nin bazı sakinleri, kenti NATO'nun saldırı düzenleyebileceği endişesiyle terk ettiklerini söylediler.

Bu kişiler, NATO'nun kentin Taleban'ın denetimine geçmesine göz yummayacağını düşünüyorlar.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35