banner15

Taliban güçleri işgalcileri püskürttü

Afganistan'da, Taliban gerillarının, Helmand eyaletine saldıran İngiliz askerlerinin taaruzunu püskürttüğü bildirildi.

Taliban güçleri işgalcileri püskürttü

Afganistan’da, Taliban gerillarının, ülkedeki direnişin merkez üssü olarak bilinen Güney Afganistan’daki Helmand eyaletine saldıran İngiliz askerlerinin taaruzunu püskürttüğü bildirildi. Görgü tanıkları, “ava giderken avlanan” İngiliz askerlerinin, Afganistan’ın güneyindeki Helmand eyaletinin Garmser bölgesinde, Taliban kontrolündeki bir vadiye saldırdıklarını, ancak hava ve topçu ateşi desteğine karşın karşılaştıkları şiddetli direniş üzerine geri çekilmek zorunda kaldıklarını söyledi. İngiliz ordusu ise, saalerce süren çatışmalar sırasında Kraliyet Helmand Görev Gücü’ndeki bir İngiliz askerinin öldüğünü, birinin de yaralandığını açıkladı.

Kuşatmaya aldılar

Bölgedeki bir Reuters foto muhabiri, İngiliz askerlerinin başlangıçta tek tük direnişlerle karşılaştığını, ancak zamanla direnişin arttığını, Taliban gerillalarının ağır silahlarla İngiliz askerlerine hızla karşılık vermeye başladığını, hatta İngiliz askerlerini kuşatma altına almaya çalıştıklarını bildirdi.
İngiliz komutan Binbaşı Andy Plewes ise, direnişle karşılaşacaklarını bildiklerini, ancak bu denli güçlü olmasını beklemediklerini itiraf etti. Çatışma bölgesinde yeterince askerleri olmadığını ileri süren Plewes, bölgenin Afgan güvenlik güçleri tarafından kontrol altına alınmış olması gerektiğini de öne sürdü.

Paralı askerler hedefte

Bu arada yine ülkenin güneyinde, paralı askerleri hedef alan intihar saldırısında, 6 kişi öldü, 3 kişi yaralandı. Yetkililer ve görgü tanıkları, intihar saldırısının USPI adlı özel güvenlik şirketi için çalışan paralı askerlerin, şirketin Kandahar kentindeki tesisinden çıktıkları sırada düzenlendiğini belirtti. Yaya bir intihar eylemcisi tarafından düzenlenen saldırıda hayatlarını kaybedenlerden 2’sinin ABD’li 4’ünün Afgan olduğu kaydedildi.

 

Kaynak: Evrensel

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35