banner39

Taliban Kabil'e saldırıya hazırlanıyor

Observer gazetesi 'Taliban Kabil'i köşeye sıkıştırmak için kış boyu savaşacak' dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Taliban Kabil'e saldırıya hazırlanıyor
İngiliz The Observer gazetesi 'Taliban Kabil'i köşeye sıkıştırmak için kış boyu savaşacak' diye yazdı. Haberin yazarı olan Jason Burke, Afganistan ve siyasi islamın gelişimi hakkında kitapları olan ve Anglo-Amerikan dünyada bu alanda uzman kabul edilen bir muhabir. Haberde, Taliban'ın bu yıl alışıldık yöntemleri bir yana bırakarak, kış boyu saldırılarını sürdüreceği belirtiliyor.

Jason Burke'e göre Taliban geçen dönem boyunca bir çok açıdan köklü dönüşümler geçirdi ve 2001'de Amerikan bombardımanı karşısında dağılan örgütten çok farklı bir oluşum haline geldi. Taliban lideri Molla Ömer'in, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin barış görüşmesi teklifini reddederek Karzai'yi 'Afgan halkına yönelik katliamları için' şeriat mahkemesinde yargılayacağını söylediği de bildiriliyor.

Observer muhabiri İslamabad'daki Batılı bir diplomatın, Taliban'ın şu anda özellikle Pakistan'la sınır bölgelerinde çok güçlü bir halk desteği, mali güç ve silah kaynağına sahip olduğunu belirterek, 'başarılı bir gerilla ordusunun ihtiyacı olan herşeye sahipler' dediğini aktarıyor.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?