banner39

Taliban saldırısı Afgan hükümetini salladı

Aşiret liderlerinin toplantısı sırasında düzenlenen roket saldırısının ardından İçişleri Bakanı ve Ulusal Güvenlik Kurumu Başkanı istifa etti

Arşiv 07.06.2010, 13:34 07.06.2010, 14:00
Taliban saldırısı Afgan hükümetini salladı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan İçişleri Bakanı ve Ulusal Güvenlik Kurumu Başkanı, geçen hafta düzenlenen ve Taliban'la barış müzakerelerinin başlaması konusunun görüşüldüğü jirgaya yönelik saldırının ardından istifa ettiler.

Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin İçişleri Bakanı Hanif Atmar ve Ulusal Güvenlik Kurumu Başkanı Emrullah Salih'in istifalarını kabul ettiği belirtildi.

Afganistan liderinin, Kabil’deki 'ulusal barış konferansı' sırasında düzenlenen saldırının ardından içişleri bakanı ve istihbarat örgütü başkanının istifasını istediği belirtilmişti.
Açıklamada, Kabil'de Çarşamba günü düzenlenen saldırıyla ilgili olarak Atmar ve Salih'in açıklamalarının ''tatmin edici'' bulunmadığı kaydedildi.

Karzai'nin İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Mangal'ı İçişleri Bakanlığı görevine, mühendis İbrahim Spinzada'yı da Ulusal Güvenlik Kurumu Başkanlığına vekaleten getirdiği belirtildi.

Afganistan'da aşiret liderlerinin ve temsilcilerinin toplandığı konferansta Karzai'nin Talibanla barış müzakereleri için yaptığı öneri görüşülmüş ve kabul edilmişti. Jirga adı verilen geleneksel toplantının ilk gününde, Karzai'nin açılış konuşması yaptığı sırada, iki Taliban militanı füze saldırısında bulunmuştu. Konferansa katılan 1500 delegeden yaralanan olmamıştı. Militanlar, Afgan güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada ölmüştü.
 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?