Taliban savaşçıları Pakistan'da

Afganistan'da yaralanan Taliban savaşçıları Pakistan'da tedavi görüyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Taliban savaşçıları Pakistan'da

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

İngiliz Sunday Times gazetesi, Pakistan Hükümeti'nin Taliban savaşçılarından yaralananların Pakistan'ın Quetta kentindeki güvenilir evlerde tedavi edilmesine göz yumduğunu yazdı.

 

Gazete, geçen hafta Quetta kentinde dinlenen Taliban komutanlarıyla görüşme yaptıklarını ve komutanların adamlarıyla birlikte kentte rahatça dolaştıklarını kaydetti.

 

Sunday Times'ın haberinde, Afganistan'daki NATO güçleriyle ve İngiliz askerleriyle savaşta yaralanan 30 kadar Taliban savaşçısının Quetta'daki bir sağlık kompleksinde tedavi gördüğü belirtildi.

 

İngiliz gazetesi, Taliban savaşçılarının yeşil çaylarını içerken, NATO güçlerinin Taliban'a ağır kayıplar verdiğini söyleyen haberlerle dalga geçtiklerini söyledi.

 

Gazete, kentte tedavi gören Taliban komutanlarından birinin şu sözlerine de yer verdi: "İngilizlerle savaşmak benim için şu ekmek parçasını yemekten daha kolay. Onlarla savaşmak Amerikalılarla savaşmaktan daha kolay. Çünkü uğruna savaştıkları şeye inançları yok."

 

Sunday Times, bütün bunların Taliban savaşçılarının Quetta kentini eğitim amaçlı olmasa bile tedavi ve dinlenme amaçlı kullandıklarını gösterdiğini ve bunun da, bugün İngiltere Başbakanı Tony Blair ile bir araya gelecek Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'i zor duruma soktuğunu öne sürdü.

 

Müşerref, geçtiğimiz Şubat ayında Afganistan Başbakanı Hamid Karzai'nin Pakistan'ı Taliban savaşçılarına yardım ve yataklık etmekle suçlamasını reddetmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?