banner15

Taliban yeniden yükselişte

Senlis Konseyi adlı 'düşünce kuruluşu', Afganistan'a ilişkin raporunda, işgalcilerin 'kaybetmekte' olduğunu bildirdi.

Taliban yeniden yükselişte

Senlis Konseyi adlı “düşünce kuruluşu”, Afganistan’la ilgili yayınladığı raporda, işgalcilerin “kaybetmekte olduğunu” bildirdi. Kabil, Londra, Paris ve Brüksel’de büroları bulunan kuruluş, Taliban’ın ülkenin güneyini neredeyse tamamen ele geçirdiğini, örgütün ilerleyişinin durdurulamadığını kaydetti. Raporda, “Taliban ön cephesi şu anda ülkeyi boydan boya kat ederek ikiye bölmekte, güney bölgelerinin tamamını kapsamaktadır” denildi. Bölgenin tamamının açlık ve yoksulluğa mahkûm edildiğini bildiren kuruluş, aşırı yoksulluğun Taliban’a yönelik halk desteğini artırdığını, örgütün de yerel halkın ihtiyaçlarına yanıt verdiğini belirtti.

İnsani felaket

Konsey yöneticisi Emmanuel Reinert, “İnsani bir felaketle karşı karşıyayız. Kandahar bölgesinde şu anda insanların aç olduğu, her gün çocukların öldüğü mülteci kampları bulunuyor. Taliban, bu durumu, halkın güvenini yeniden kazanmak ve ülkeyi tekrar ele geçirmek için kullanıyor” dedi. Haşhaş yok etme programının da felaketle sonuçlandığını belirten Reinert, “Bu program, çiftçilerin geçim kaynağına yönelik doğrudan bir saldırı niteliğinde. Program ile bu insani kriz arasında dolaysız bir ilişki var. Yaşananlar, Taliban’ın ‘Biz iktidardayken belki çok serttik, ama en azından ailenizi geçindirebiliyordunuz’ demesine olanak tanıyor. Örgüt; halka destek ve sosyal hizmet de sunmaya başladı” diye devam etti.
 
‘Neo-Taliban’
 
ABD güdümlü “yeniden inşa” çabalarının, “tepki toplayan, etkisiz askeri ve anti-narkotik politikaları” nedeniyle başarısız olduğunu bildiren rapor, yardım ve kalkınma programlarının da fonsuz kaldığına dikkat çekti. Reinert, “İşgal, terörizme güvenli sığınak yaratılmasına sona erdirmeyi amaçlıyordu. Ama ABD politikaları, tam da bu güvenli sığınağı yarattı. Yükselen grubu Neo-Taliban olarak adlandırabiliriz. Bu insanlar Afgan, halkın içinden, yıllardır güneyde savaşan Peştun aşiretlerinden. Ülkede bir anlamda iç savaş var” saptamasında bulundu. İşgalden beş yıl sonra, Afganistan’ın halen dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olduğunu kaydeden Reinert, “Ülkenin güneyinde açlık krizi yaşanıyor. Afgan halkının kalbi ve yüreğini kazanma savaşı kaybedildi” dedi. Raporda verilen rakamlara göre, 2002’den bu yana ülkede askeri operasyonlara 82.5 milyar dolar harcanırken, kalkınmaya harcanan para 7.3 milyar dolarda kaldı.
 
Sivillere yönelik katliamlar da işgal güçlerine yönelik tepkiyi artırdı. Sadece Temmuz’da 104 sivil öldürüldüğü belirtiliyor.
Taliban’ın yükselişinin “çok hızlı” olduğunu bildiren Senlis Konseyi, “Afganistan’a yönelik yaklaşımın tamamen değiştirilmesini” tavsiye etti ve bu olmazsa, bir yıl içinde “Kabil hükümetinin ülkeyi tek parça halinde tutamayacağı” uyarısında bulundu. NATO ise, Afganistan’ın güneyinde önceki gün düzenlenen bir operasyonda 90’dan fazla Taliban’ı öldürüldüğünü ileri sürdü.
 
Kaynak: Evrensel
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48